Sposoby na kaca: Przede wszystkim makroelementy

W przeważającej części spożyty alkohol jest matabolizowany przez wątrobę w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. Efektem działania tych substancji jest ból głowy, wzmożone pragnienie, zmniejszony apetyt, a sytuacji ekstremalnej nudności i wymioty. Organizm traci również wiele makroelementów. Pomocny jest tutaj sok pomidorowy, które jest bogaty m.in w potas.

Zioła na kaca. Kocanka piaskowa odtruje wątrobę

Kocanka piaskowa to niewielka, dochodzącą do maksymalnie 30 cm roślina wieloletnia. W Polsce występuje dość pospolicie na niżu w suchych lasach, na nieużytkach czy ugorach. Pamiętać jednak należy, iż jest pod częściową ochroną. W swoim składzie zawiera m.in. terpeny, fenolokwasy, kwercytryna, kempferol, helichryzyna i naryngenina pobudzają wydzielanie żółci i działają przeciwzapalne. Z kolei kwercytryna działa odtruwająco na wątrobę. Wyciągi wodne z kocanki wywierają dość silne działanie moczopędne, przeciwartretyczne i odtruwające, stąd ułatwiają pozbycie się toksyn poalkoholowych i oczyszczenie organizmu.

Podobnie do kocanki działa koper włoski, który również w swoim składzie zawiera kwercetyna i kemferol.

Napar z mięty - naturalny sposób na kaca

Przy dolegliwościach związanych z zatruciem alkoholem pomocna może okazać się herbata z mięty. Smak miętowy został uznany za najpowszechniej akceptowalny, stąd mięta jest szeroko stosowaną rośliną przyprawową, kosmetyczną i leczniczą. Jest to środek silnie żółciopędny i rozkurczowy, wzbudzający strumień żółci dla zapobiegania powstawania złogów, ponadto mięta stosowana jest jako środek oczyszczający wątrobę i drogi żółciowe.

Krwawnik działa odkażająco i może pomóc w zwalczaniu kaca

Masowo rosnącym w Polsce ziołem jest krwawnik pospolity. Roślina ta ma bardzo szerokie i wielokierunkowe działanie. Wyciągi z krwawnika są pomocne m.in w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, nieżytu żołądka i jelit, a także zgagi, nadmiernej kwasowości żołądka, alergii, choroby wrzodowej i infekcji układu pokarmowego. Krwawnik wpływa też korzystnie na układ oddechowy, działając odkażająco, rozkurczowo i przeciwkaszlowo. Stąd może przynieść ulgę w czasie zatrucia alkoholowego.

Nawłoć i brzoza na kaca. Mają działanie odtruwające

Doskonałym ziołem odtruwającym jest nawłoć – każdy z trzech występujących w Polsce gatunków ma zbliżone działanie. Fitoteriapa zaleca stosowanie naparów z ziela nawłoci w przypadku kuracji odtruwającej, nadciśnieniu (alkohol podnosi ciśnienie krwii), nieżytu przewodu pokarmowego. Warto dodać, że jest to zioło silnie moczopędne, stąd stosowane jest także w stanach zapalnych i infekcjach układu moczowego i płciowego, kamicy moczowej, chorobach metabolicznych, otyłości, cukrzycy czy niewydolności krążenia. Zaleca się picie naparu z ziela, sporządzony z 1 łyżki surowca na 1 szklankę wrzącej wody, pity w ilości 2 szklanek dziennie.

Silne działanie odtruwające ma także napar z liści brzozy. Wyciągi z liści brzozy wzmagają wydzielanie moczu i potu, a wraz z nimi chlorku sodu i zbędnych oraz szkodliwych metabolitów azotowych, zatem mają właściwości przeciwobrzękowe i odtruwające. Wykazują również działanie odkażające drogi moczowe oraz odtruwające. Będące w ich składzie flawonoidy i triterpeny działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Aby przygotować napar z liści brzozy zaleca się 1 łyżkę rozdrobnionych liści zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na ok. 30 minut, przecedzić. Wypić 200-400 ml naparu małymi porcjami w ciągu dnia.

Na kaca nie pijemy macierzanki

Niektórzy zalecają stosować na kaca napary z macierzanki. Wprawdzie mają działanie przeciwbólowe i podaje się ją w przypadku bólu brzucha, na który działa kojąco, ale najczęściej podawana jest jako lek wykrztuśny. Pobudzanie odruchów wykrztuśnych w czasie kaca, to raczej nie jest dobry pomysł.

Wsparcie wątroby

Ziołami wspierającymi wątrobę jest znany ostropest plamisty oraz ziele karczocha, jednak aby miały one skuteczne działanie, niezbędne jest długotrwałe i systematycznie stosowanie tych surowców.

Autor jest zielarzem-fitoterapeutą

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl