Jak wyglądała droga przejścia od zarządzania przez właściciela do zarządzania zespołowego w firmie Roleski?

Jakub Kołodziej, członek zespołu zarządzającego firmy Roleski podkreślał w trakcie debaty zatytułowanej „Sukcesja i ekspansja: droga od lokalnej firmy do globalnego koncernu”, że nie ma zdrowej firmy rodzinnej bez zdrowej rodziny, która za tą firmą stoi, rodziny ze zdrowymi relacjami, gdzie nikogo do niczego się nie przymusza.

- Mam zaszczyt sprawować funkcję, która nazywa się „członek zespołu zarządzającego” - nie prezes, nie dyrektor, dlatego, że nie przywiązujemy uwagi do tytułów ani funkcji. Poprzez stworzenie takiego organu jak zespół zarządzający, to sama nazwa ma podkreślić to, co jest najważniejsze, czyli zespołowość – mówił Jakub Kołodziej, członek zespołu zarządzającego firmy Roleski.

Podkreślał, że geneza zmiany tego sposobu zarządzania to 10 lat, bo od 2007 roku do 2010 roku we współpracy z kilkoma uczelniami z Europy firma i właściciele zgłębiali te aspekty.

- Wynikiem tych badań był dokument z grudnia 2010 roku pt. Konstytucja firmy rodzinnej Roleski. Dokument ten reguluje zależności między rodziną, firmą i zarządzaniem, a myśl przewodnia mówi, że firma Roleski ma trwać wiecznie i być synonimem dobrej jakości. I to zostało podpisane w obecności notariusza – mówił Jakub Kołodziej

- Ten dokument sprawia, że firma i rodzina są uregulowane i nie ma tam niejasności. Państwo Rolescy postawili na sukcesję własnościową tzn., że firma ma pozostać w rękach rodziny, ale do zarządzania dopuszcza się osoby spoza rodziny. Warto więc podkreślić, że ta sukcesja, która kojarzona jest z przekazaniem sterów tylko w ręce rodziny nie jest jedyną drogą, bowiem możliwe jest przekazanie sterów w inne ręce, ale rodzina pozostaje właścicielem – dodał.

- I zamiast uszczęśliwiać na siłę następne pokolenie tym, że mają zarządzać firmą, co może niekoniecznie chcą robić i co może przyczynić się do upadku, to my postawiliśmy na to, że firma może być zarządzana przez osoby spoza rodziny. Przez te siedem lat od podpisania konstytucji rodzinnej wcale nie dzieje się gorzej, a nawet dzieje się coraz lepiej. Natomiast to drugie pokolenie trochę odetchnęło wiedząc, że nie będzie musiało na siłę zarządzać firmą – podkreślał Jakub Kołodziej.

- Warto też podkreślić, że władza absolutna psuje absolutnie (…) dlatego pan Marek Roleski doszedł do wniosku, że firma nie może też być zarządzana jednoosobowo, bo to często się nie sprawdza wtedy, gdy firma jest duża – dodał.

Jakub Kołodziej powiedział też, że w Polsce poza konstytucją firmy rodziny Roleski są jeszcze dwa tego typu dokumenty – firmy rodziny Łapaj oraz rodziny Kostrzewskich. 

Roleski to firma rodzinna założona w 1972 r., Jest jednym z największych polskich producentów ketchupów, musztard, majonezów, sosów oraz dressingów w Polsce zatrudniającym ok. 350 osób. Produkty firmy Roleski są dostępne zarówno w Polsce jak i na rynkach eksportowych m.in. w USA, Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl