Granat właściwy znany jest od kilku tysięcy lat, a początkowo był uprawiany na Bliskim Wschodzie. Obecnie granaty uprawia się w wielu krajach świata, nie tylko w Azji Zachodniej, ale i w rejonie Kaukazu czy Półwyspu Indyjskiego. Zyskał popularność nie tylko ze względu na smak i wartości odżywcze - w Japonii i Korei uprawia się go także jako bonsai.

Sok z granatu - właściwości

Granaty słyną z czerwonofioletowych maleńkich jadalnych nasion i słodko-cierpkiego smaku. Owoce mają twardą skórę, kształt jabłka i barwę od żółci i czerwieni aż po brąz. Naturalny sok z granatu i nasiona owoców są bogate w składniki odżywcze, które oferują wiele korzyści. Ten doskonały dodatek do diety ma wiele zalet - od kontrolowania poziomu cukru we krwi po poprawę pamięci.

Granaty są także witaminowymi bombami (witaminy C, K, E, witaminy z grupy B) i cennym źródłem minerałów (potas, cynk, fosfor, magnez, miedź, krzem, jod) oraz kwasu foliowego i beta karotenu.

Sok z granatu jest bogaty w składniki odżywcze. | fot. Shutterstock

Czy sok z granatu obniża cholesterol?

Sok z granatów ma wyższe stężenie przeciwutleniaczy, zwłaszcza polifenoli (garbniki i antocyjany), niż inne soki owocowe. Ma około trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata czy czerwone wino. Z tego powodu sok z granatów może potencjalnie obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości lub złego cholesterolu i pomóc chronić serce.

Sok z granatu a cukrzyca. Czy granat obniża cukier?

Badania wykazały, że związki zawarte w granacie, takie jak kwas galusowy, oleanolowy, ursolowy, mają właściwości przeciwcukrzycowe. Sok i ekstrakt ze skórki granatu mogą również pomóc zwiększyć wrażliwość na insulinę, co jest korzystne dla osób z cukrzycą.

Inne badanie, w którym wzięło udział 21 osób, zostało wykonane przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Jego wyniki opublikowano w "Current Developments in Nutrition". Grupie badanych rozdano losowo wodę, napój na bazie wody oraz sok z granatu. Po 15 minutach po spożyciu soku z granatu u badanych zauważono spadek glukozy we krwi - wynika z badania.

Granat ma niski indeks glikemiczny. | fot. Shutterstock

Granat - indeks glikemiczny

Granaty mają niski indeks glikemiczny (35), co oznacza, że nie powodują wzrostu poziomu cukru we krwi. Mają też umiarkowany ładunek glikemiczny (18), który jest bezpieczny dla osób z wysokim poziomem cukru.

Zawierają naturalne cukry, ale mają wysokie stężenie fenoli i błonnika, które pomagają regulować poziom cukru.

Badania wykazały, że wypicie jednej szklanki soku z granatów w ciągu dnia skutecznie obniża poziom szkodliwego cholesterolu LDL u osób z cukrzycą. Ponadto znacznie zmniejsza ryzyko problemów z sercem wywołanych cukrzycą.

Przed zjedzeniem granatów lub częstszym wprowadzaniem ich do diety cukrzycowej powinno się jednak porozmawiać z lekarzem, który pomoże w ustaleniu, jaka ilość jest bezpieczna do spożycia.

Granat a cukrzyca. Jak często pić sok z granatów?

  • Zalecane dawki dla osób dorosłych to 40 -50 ml soku z granatu codziennie, podzielone na dwie porcje (do spożycia rano i wieczorem)
  • Nasiona granatu świetnie się sprawdzą jako dodatek do sałatki owocowej (należy wybrać owoce o niskiej zawartości węglowodanów) lub zielonej.
  • Jako przekąska nasiona grantu sprawdzą się również w mieszance z płatkami owsianymi, orzechami i jogurtem greckim.

Sok z granatu. Jak go pić i jaki kupić?

Sok z granatu zawiera znikomą ilość błonnika (w odróżnieniu od nasion, które mają ich dużo), ponieważ jest przecedzony. Powinno się go pić z umiarem i bez dodatku cukru. Najlepszy będzie sok wypijany przed posiłkiem.

Jeśli kupujemy sok z granatu - wybierzmy taki, który ma czysty skład, jest bezpośrednio wyciskany z owoców bez rozcieńczania i z odpowiednią zawartością polifenoli (ok. 250 mg w 10 ml).

Sok z granatu - przeciwwskazania

Najważniejsze przeciwwskazania dotyczące spożywania soku z granatów to choroby i dolegliwości układu pokarmowego, takie jak nadkwaśność, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy zapalenie trzustki i zapalenie błony śluzowej. Sok z granatu będzie tworzył również interakcje z pewnymi lekami, jeśli jakiekolwiek przyjmujemy - powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Picie zbyt dużej ilości soku z granatów może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia lub biegunka.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl