Wygłosiła ona w piątek wykład pt. "Pieprzno i szafranno moja mościa panno, czyli rośliny w służbie miłości" w ramach organizowanych przez Uniwersytet Śląski imprez Międzynarodowego Dnia Roślin. Jak podkreśliła, tylko nieliczne spośród roślin, którym przypisywano magiczne zdolności wzbudzania zainteresowania płcią przeciwną zostały porzucone i zapomniane. "Znakomita większość jest w tym celu używana do dziś" - powiedziała.

"Ich jedzenie na pewno lepiej podziała niż futrowanie się kolorowymi pastylkami. Za skuteczny afrodyzjak uważa się jednak obecnie tylko żeń - szeń" - dodała. Jak podkreśliła, w dawnych czasach potrzeba korzystania z roślin, które ułatwiały miłość, była znacznie większa - małżeństwa z miłości były relatywnie rzadkie, obowiązywały natomiast surowe zakazy moralne.

Jak mówiła dr Halina Galera, najważniejszy i najbardziej znany afrodyzjak to mandragora lekarska, znana już w starożytnym Egipcie. Choć wykorzystywano i liście, i owoce, to za jej najważniejszą część był uważany spichrzowy korzeń, mający przypominać postać ludzką. Mandragora miała nie tylko zwiększać potencję, ale i leczyć bezpłodność, liście wykorzystywano jako środek uśmierzający ból podczas pierwszych operacji chirurgicznych, z owoców robiono wino, a z korzeni również amulety, które miały zapewnić szczęście w miłości.

Było ją niezwykle trudno zdobyć, a jej cena była wyższa niż złota. "Handlujący nią kupcy, by uzasadnić tę wysoką cenę, tworzyli legendy o tym, jak trudno ją zdobyć. Mówiono, że dusza mandragory mści się na tym, kto zakłóca jej spokój, a wyciągana z ziemi wrzeszczy. Aby tego uniknąć, zalecano spryskanie uryną lub krwią dziewicy. Do wykopywania używano rzekomo psów, najlepiej czarnych, które miały być wcześniej przez trzy dni głodzone. Przywiązany do okopanej rośliny pies miał ją potem wyciągać, biegnąc do mięsa, i ginąć jako ofiara jej zemsty" - opowiadała dr Galera.

Współcześnie mandragory już się nie poleca. Wiadomo że działa halucynogennie, wywołując marzenia senne o zabarwieniu erotycznym i uczucie wznoszenia. Inne rośliny, którym przypisywano działanie afrodyzjakalne to pieprz, szafran czy będąca równocześnie symbolem panieństwa ruta, opisywana w tym znaczeniu choćby przez Mickiewicza w "Panu Tadeuszu".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl