Listny Cud buduje farmy wertykalne i ... "Narnię"

Matylda Szyrle od 2020 prowadzi firmę Listny Cud / Future Friendly Farm - jedną z pierwszych w Polsce farm wertykalnych, gdzie uprawiane są ekologiczne mikroliście i zioła. Listny Cud produkuje również farmy wertykalne w różnych formatach - od małych farm dla biur lub szkół po przemysłowe farmy wertykalne. Celem Listnego Cudu jest zrównoważona produkcja dobrego jedzenia oraz wzmacnianie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu nadciągającego kryzysu klimatycznego.

- Budujemy farmy wertykalne w różnych rozmiarach zarówno dla siebie jak i dla naszych klientów. Ostatnio zbudowaliśmy "Narnię" - projekt, który z wyglądu przypomina szafę, stoi ona w szkole podstawowej na Śląsku, uczniowie korzystają z tego, dbają i jedzą zieleninę - mówi Matylda Szyrle. 

Twórczynię Listnego Cudu spotkaliśmy podczas IX Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Poland, które odbywały się 18-20 kwietnia 2023 w EXPO XXI Warszawa.

Twórczyni Listnego Cudu na EEC 2023

Przedsiębiorczyni weźmie udział w European Economic Congress Katowice, Poland - w panelu Zielona transformacja ‒ nowa konkurencyjność - 25 kwietnia 2023 • 11:30-13:00.

Tematyka
Biznes bardziej „zielony” i bardziej konkurencyjny. Jak długofalowo rozwijać branżę czy firmę, inwestując w naturę? Świadomość klientów i nowe wymagania rynku. Co tu i teraz może zrobić biznes, by powstrzymać utratę bioróżnorodności? Obszary chronione – przykład zaangażowania. Greenwashing vs realny offset w działalności biznesowej. Transparentność, pomiar i weryfikacja efektów. Produkcja a zmiany sposobu zaspokajania ludzkich potrzeb. Różnorodność biologiczna, kapitał naturalny, nowe sposoby mierzenia postępu.

W panelu wezmą również udział:

Tomasz Chróstny, prezes, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Łukasz Dziekoński, prezes Montis Capital

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna, prezeska zarządu, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, Schneider Electric

Aleksandra Zybała, dyrektorka Public Relations, Grupa VELUX

Twórczyni Listnego Cudu w rankingu Forbes

"Jest mi przemiło podzielić się informacją, że jestem na liście 23 kobiet do obserwowania od 2023 roku, wg Forbes Women Polska. Serdecznie dziękuję kapitule za to wyróżnienie a zwłaszcza Mirella Panek-Owsiańska (she/her) za nominację. Będę się tym bardziej starać, by warto było mnie obserwować zawodowo i w mediach społecznościowych" - poinformowała na LinkedInie Matylda Szyrle.

W portfolio Listnego Cud oprócz farm biurowych dla Orange, znajduje się także wybudowanie pierwszych w Polsce sklepowych farm wertykalnych dla sieci sklepów Carrefour oraz farmy dla szkoły w Żorach.

Listny Cud nagrodzony na FRSiH 2022

Przypomnijmy, że Listny Cud został nagrodzony przez naszą redakcję w 2022 r. certyfikatem "Dobry Produkt 2022'' w kategorii: Nowy produkt. Nagrody przyznawane są w ramach największej branżowej konferencji: Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Farmy wertykalne - co to jest

Farmy wertykalne to innowacyjny i ekologiczny sposób na produkcję żywności blisko miast przez 365 dni w roku bez względu na pogodę, zyskujący coraz więcej uznania na całym świecie. Polega na produkcji roślin w zamkniętych pomieszczeniach w kontrolowanych warunkach. Wertykalne ułożenie półek sprawia, że efektywność tego rodzaju farm jest 50 razy wyższa w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego, co przekłada się na mniejsze zużycie przestrzeni uprawnej. Zaletą tego rodzaju upraw jest także możliwość całkowitej rezygnacji z pestycydów oraz około 90% mniejsze zużycie wody w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego - woda na farmach wertykalnych krąży w obiegu zamkniętym i jest używana wielokrotnie. Roślinami najczęściej uprawianymi na farmach wertykalnych są mikroliście, zioła i sałaty, jednak coraz częściej słyszymy o wertykalnych producentach wprowadzających do oferty truskawki, pomidory czy borówki.

Listny Cud to polski startup produkujący ekologiczną żywność na miejskich farmach wertykalnych.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl