Maleje import owoców do Polski
Wstępne dane handlowe za ostatnie miesiące 2009 roku wskazują na spadek wolumenu importu owoców do Polski w stosunku do analogicznego okresu w 2008 roku - informują eksperci BGŻ. W październiku i listopadzie ub.r. obniżyły się r/r zakupy m.in. bananów, cytrusów oraz winogron (za Rynek rolny, luty 2010).

Niższy przywóz owoców może być konsekwencją m.in. utrzymującego się relatywnie słabego złotego w relacji rocznej w analizowanym okresie oraz niższą konsumpcją tego typu produktów w warunkach spowolnienia gospodarczego. Generalnie popyt przykładowo na cytrusy jest bardziej wrażliwy na zmiany dochodów konsumentów niż popyt na szereg owoców krajowych. Ponadto, IERiGŻ w raporcie Rynek owoców i warzyw (listopad 2009) wskazuje na mniejsze możliwości reeksportu owoców południowych w bieżącym sezonie w szczególności do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Podobnie jak w przypadku konsumpcji krajowej, znaczącą rolę odgrywają tutaj uwarunkowania popytowe.
Duża podaż relatywnie tanich krajowych jabłek ma prawdopodobnie mniejszy wpływ na spadek r/r przywozu owoców do Polski. Mimo że ubiegłoroczne zbiory jabłek w naszym kraju były wysokie i ukształtowały się na poziomie powyżej średniej z ostatnich lat, były jednak niższe w stosunku do rekordowo wysokich w 2008 roku.
Ze wstępnych danych handlowych wynika, że podobnie jak w przypadku owoców, również wolumen importu warzyw w ostatnim kwartale 2009 roku obniżył się w relacji rocznej. W październiku i listopadzie ub.r. odnotowano m.in. spadek przywozu cebuli. Generalnie mogły o tym decydować wyższe zbiory warzyw r/r oraz relatywnie słaby złoty względem euro powodujący wzrost cen produktów importowanych. Biorąc pod uwagę powyższe, można oczekiwać, że w sezonie 2009/2010 w strukturze spożycia warzyw wzrośnie udział krajowych produktów.

CENY HURTOWE
pomarańcze