Marian Owerko zaprezentował zespół FoodWell

Firma FoodWell to zespół pełen zaangażowania i profesjonalizmu, to wizytówka naszej organizacji. Minione miesiące spędziliśmy na realizacji projektu jakim było połączenie spółek Bakalland oraz Purella, wdrożenie zmian, zachowując tym samym najwyższą jakość produkcji, sprzedaży i dostaw, pielęgnując nasz brandy: Bakalland, Delecta, Purella, Anatol i BeRaw - mówi Marian Owerko.

Owerko dodaje, że zespół FoodWell tworzą ludzie z różnych kultur organizacyjnych, z dużym doświadczeniem w wielu organizacjach.

- Te wyjątkowe kompetencje wykorzystujemy do budowania siły w 100% polskiej firmy - mówi.

FoodWell chce wytyczać trendy na rynku

Marian Owerko zapowiada, że FoodWell chce wygrać rynek innowacyjnością i wytyczać prozdrowotne trendy.

- Nasze spotkanie to również niepowtarzalna okazja, żeby zatrzymać się na moment, porozmawiać i poznać się lepiej. Kultura organizacji to kluczowy element budowana zjednoczonego zespołu, dlatego doceniamy nasze odmienne zdania, dzielimy się swoimi doświadczeniami, a przede wszystkim łączą nas wartości takie jak: wellbeing, ludzie, innowacyjność i odpowiedzialność. Razem realizujemy wytyczone cele jako silny zjednoczony zespół - dodał.

Bakalland łączy się z Purellą i zmienia nazwę

Jak informowaliśmy w połowie października, Bakalland łączy się z firmą Purella Superfoods i zmienia nazwę na FoodWell.

- Stawiamy na żywność roślinną, prozdrowotną i funkcjonalną. To strategia długofalowa, ale oczywiście w jedności siła, również tej biznesowej. Łatwiej będzie przetrwać razem chociaż przed nami bardzo ciężkie czasy - mówi nam Marian Owerko, założyciel Bakallandu, CEO FoodWell (Bakalland).

Marian Owerko podkreśla, że połączone marki Bakalland i Purella będą funkcjonować bez zmian i rozwijać dotychczasowe brandy i produkty. Firmy i brandy Bakalland i Purella będą działać w ramach nowej grupy FoodWell. To nowa marka korporacyjna a nie nowy brand na opakowaniach.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl