Najpierw wylosowani do badania sadownicy otrzymają pismo z Urzędu z prośbą o wzięcie udziału w ankiecie. Będzie ona umieszczona na specjalnej aplikacji internetowej. "Sadownicy będą mogli sami zalogować się i wypełnić ankietę" - poinformował Marcin Kałuski, odpowiedzialny za kontakty z mediami w Urzędzie Statystycznym w Warszawie.

Ankieta będzie dostępna od 7 do 12 listopada. Ma zawierać pytania dotyczące głównie powierzchni sadów oraz odmian i gatunków znajdujących się w nich drzew owocowych.

Jeśli wylosowany przez Urząd sadownik nie weźmie udziału w ankiecie internetowej, wówczas ankieter skontaktuje się z nim telefonicznie lub osobiście. Badania potrwają do końca listopada.

W woj. mazowieckim znajduje się najwięcej gospodarstw sadowniczych w Polsce. Kałuski zaznaczył, że w ramach badań statystycznych w powiecie grójeckim przebadanych zostanie 1700 sadów, w powiecie białobrzeskim 150, w powicie lipskim - 127.

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. w całej Polsce było 177 tys. ha sadów jabłkowych, z czego w woj. mazowieckim blisko 42 proc. (73,7 tys. ha). Gruszki uprawiane były w polskich sadach na powierzchni 7,8 tys. ha (woj. mazowieckie blisko 40 proc. na 7,8 tys. ha); wiśnie na ponad 29 tys. ha (Mazowsze - 8,5 tys. ha); czereśnie na blisko 10 tys. ha (Mazowsze - 3 tys. ha). 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl