Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mocny apel polskich organizacji do PE o jak najszybsze uwolnienie kwot cukrowych

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 07-04-2013, 16:24
Organizacje skupione w Koalicji Indywidualnych i Przemysłowych Użytkowników Cukru w Polsce wzywają do wypracowania w procesie trilogu Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady rozwiązania, które będzie uwzględniało interesy polskich konsumentów i firm przetwórczych poprzez jak najszybsze ostateczne uwolnienie kwot produkcyjnych cukru i zakończenie funkcjonowania tej szkodliwej społecznie i gospodarczo regulacji.
Mocny apel polskich organizacji do PE o jak najszybsze uwolnienie kwot cukrowych

Organizacje skupione w Koalicji Indywidualnych i Przemysłowych Użytkowników Cukru w Polsce: Federacja Konsumentów, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Polbisco Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy", Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP, zwracają się z apelem do Posłów do Parlamentu Europejskiego o uwzględnienie w procesie trilogu dotyczącego regulacji rynku cukru w Unii Europejskiej, interesów milionów polskich konsumentów i tysięcy przedsiębiorców, wykorzystujących w produkcji cukier.

Jak podano w komunikacie, analizy ekonomiczne obecnej regulacji rynku cukru, w tym najnowsza analiza sporządzona przez Centrum im. Adama Smitha, pod kierownictwem prof. dr hab. Aleksandra Surdeja wskazują, że obecna regulacja jest szkodliwa pod wieloma względami.

KLIKNIJ I POBIERZ ANALIZĘ EKSPERTÓW CENTRUM IM. ADAMA SMITHA NA TEMAT REGULACJI RYNKU CUKRU 

Napisano, że jest szkodliwa społecznie, ponieważ kilkuletnie funkcjonowanie wprowadzonego w 2006 roku systemu wspólnej organizacji rynku cukru pokazuje, że zdecydowanymi przegranymi tej reformy są konsumenci i przetwórcy cukru, którzy "słono przepłacają" za niedobór na rynku cukru, który pojawił się jako "nieoczekiwany, uboczny efekt" reformy. Szacuje się, że tylko w Polsce konsumenci ponieśli dodatkowe koszty znacznie przewyższające 2 miliardy złotych.

Jak wynika z analizy, regulacja jest szkodliwa gospodarczo: wysokie, nieuzasadnione rynkowo ceny cukru powodują obniżenie konkurencyjności wielu branż przemysłu żywnościowego, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. - W warunkach kryzysu może doprowadzić to do upadku wielu firm i zwiększenie i tak już wysokiego odsetka osób bezrobotnych. Obecne regulacje znacząco pogarszają funkcjonowanie tysięcy przedsiębiorstw w Polsce, zatrudniających łącznie ponad 300 tysięcy osób. Przedsiębiorcy ci ponieśli w roku 2012, szokujące jak na polskie realia gospodarcze dodatkowe koszty w wysokości ponad 1,2 miliardy złotych - podano.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!