- Wolumen importu z Chin wzrósł aż dwunastokrotnie do poziomu 6,5 tys. t. Import z Bośni zwiększył się natomiast o 58\% do 5,1 tys. t. Warto podkreślić, ze wśród ważniejszych dostawców mrożonych malin do UE był Meksyk, z którego sprowadzono 1,1 tys. t tego produktu - blisko pięciokrotnie więcej niż przed rokiem. Nie były to wolumeny znaczące dla rynku,  niemniej wskazujące na poszukiwanie tańszej alternatywy dla drogich malin mrożonych w Unii - mówi Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Tłumaczy, że biorąc pod uwagę dostawy z Chile, jednego z czołowych producentów mrożonych malin na świecie, wzrosły one o blisko 20\% r/r do poziomu 4,1 tys. t, jednak były aż o 47\% niższe niż dwa sezony wcześniej, co wynikało z dość niskiej podaży malin na tym rynku.

- Biorąc pod uwagę nadchodzący sezon, oczekuje się pewnego odbudowania się podaży wewnętrznej, szczególnie  w Polsce. W 2015 r. zbiory malin były o około 30\% niższe, co spowodowane było występującą suszą w Polsce. Powrót zbiorów w Polsce bo poziomu sprzed dwóch lat pozwoliłby na odbudowanie poziomu europejskich zapasów. Miałoby to odbicie w spadku cen mrożonek na rynku unijnym - wyjaśnia ekspert BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że ważnym aspektem, który będzie oddziaływał na rynek i ceny, będzie produkcja w Serbii, największego nieunijnego dostawcy mrożonych malin do UE. Wg informacji Foodnews, niekorzystne warunki pogodowe w roku bieżącym mogą mieć przełożenie na zbiory, jednak nie wiadomo jak wpłyną one na ich finalny poziom w skali kraju.

- Ceny mrożonych malin na rynku europejskim w pierwszym i drugim kwartale br. notowały systematyczne spadki. Możliwe, że w pewnym stopniu są one spowodowane perspektywą nadchodzących zbiorów w Serbii i Polsce. Z danych Foodnews wynika, że przeciętna cena malin z Polski w połowie maja wyniosła 2,50 euro/kg i była o 15-17\% niższa niż na początku br. - mówi Mariusz Dziwulski.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl