Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa w apelu domaga się, aby grupy producenckie oraz spółdzielnie ogrodnicze, zaczęły spełniać funkcję, w myśl której powstały.
- Apelujemy do prezesów oraz zarządów grup producentów owoców, a także prezesów i zarządów spółdzielni ogrodniczych, aby walczyli o jak najlepsze ceny owoców dla sadownika, a nie byli jednymi z pierwszych podmiotów na rynku, które te cenę obniżają. Nie podcinajcie gałęzi na której sami siedzicie. Opamiętajcie się! Bądźmy solidarni. Zjednoczmy się i walczmy o lepsze jutro - czytamy w apelu.
Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw z kolei namawia, by nie obwiniać grup producentów za obecną sytuację cenową w sadownictwie
Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zauważa, że aby spełniły się żądania zawarte w apelach, co jest też oczekiwaniem sadowników zrzeszonych w organizacjach, oczekuje od autorów apeli zaprzestania oskarżania organizacji i kreowania ich negatywnego wizerunku oraz aktywnego zaangażowania się w proces dalszego organizowania się sektora.
- Korzystając z doświadczeń własnych, a także innych, którym się udało lub nie udało, na pewno zrobicie to lepiej, efektywniej niż niektóre obecne grupy. Jak już w organizacjach będziemy mieli przynajmniej 50% jabłka deserowego, a następnie utworzą one zrzeszenia, które będą ze sobą współpracowały, to jest szansa wpływać na cenę - czytamy w piśmie Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

komentarze (1)
A to winne skupy, a to grupy, a to przetwórcy, a to w końcu sadownicy - wszystko zależy od okoliczności. Zależy kiedy sytuacja komu sprzyja. Pamiętam, jak w zeszłym sezonie sadownicy trzymali owoce bo "bedzie wincyj", to teraz będą płakać i oddawać za 0,20zł deserowe. I tak w koło Macieju.
Odpowiedz