Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Niska podaż i wysokie ceny na światowym rynku mrożonych malin

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 02-02-2016, 16:25
- Sezon 2015/16 na globalnym rynku mrożonych malin upływa pod znakiem niższej podaży i wysokich cen tych produktów – podaje Anna Kitala, analityk rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Niska podaż i wysokie ceny na światowym rynku mrożonych malin
Nie udało się uniknąć znacznych podwyżek cen mrożonych owoców na europejskim rynku; fot. shutterstock.com

Jak zaznacza ekspertka, światowa produkcja malin w bieżącym sezonie 2015/16 jest szacowana na poziomie znacznie niższym niż w sezonie poprzednim. Według International Raspberry Organization, wyniesie ona niecałe 377 tys. t, co oznacza 8-procentowy spadek w  stosunku do sezonu poprzedniego (o 31 tys. t) i 1-procentową obniżkę w odniesieniu do średniej z ostatnich 3 lat (o 2 tys. t).

- Największy wpływ na spadek światowych zbiorów malin miało zmniejszenie zbiorów w Polsce, będącej światowym liderem w produkcji z udziałem ok. 20-30 proc. w rynku. Według szacunków International Raspberry Organization, produkcja w Polsce w sezonie 2015/16 wyniosła ok. 60 tys. t i była o 40 proc. niższa (40 tys. t)  niż w 2014 r. i jednocześnie o 38 proc. (37 tys. t) niższa od średniej trzyletniej. Powstałą na rynku lukę próbowała zapełnić Serbia. Mimo to, nie udało się uniknąć znacznych podwyżek cen mrożonych owoców na europejskim rynku. Część kupujących (importerów) postanowiła wstrzymać się z zakupami, w oczekiwaniu na maliny z Chile – tłumaczy Anna Kitala.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Dodaje, że stosunkowo niskie temperatury w Chile pod koniec ub.r. spowodowały jednak opóźnienie wegetacji wielu gatunków owoców, w tym malin. Mimo że obecnie wciąż za wcześnie jest na szacunki zbiorów, uczestnicy rynku obawiają się, że produkcja chilijskich malin w bieżącym sezonie może być zbliżona do sezonu ubiegłego, gdy zebrano zaledwie 38 tys. t wobec  45 tys. t w sezonie 2013/14 i 50 tys. t w sezonie wcześniejszym.

Jak podaje Foodnews, ceny oferowane chilijskim producentom  malin w połowie stycznia br. były o 10 proc. wyższe niż jeszcze miesiąc wcześniej. - Niewykluczone są dalsze podwyżki, jeśli podaż malin w dalszej części sezonu okaże się mniejsza od oczekiwań, co z pewnością będzie rzutować na ceny eksportowe malin mrożonych – mówi eksertka BGŻ BNP Paribas.

Przypomina także, że Chile należy do największych producentów malin na półkuli południowej.  W ostatnich trzech sezonach, ze względu na mniejszą podaż malin w stosunku do potrzeb na światowym rynku, wartość chilijskiego eksportu mrożonych malin systematycznie rosła.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!