Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Plan Morawieckiego pomoże branży owocowo-warzywnej? Być może! Rynek czeka na szczegóły

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 22-02-2016, 09:04
- Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przedstawiony przez wicepremiera M. Morawieckiego jest ogólnym dokumentem zawierającym jedynie szkic rozwiązań. Na szczegóły poszczególnych inicjatyw i sposób ich implementacji należy poczekać do czasu przedstawienia konkretnych projektów ustaw przez Ministerstwo Rozwoju. Plany budowy przyjaznego otoczenia dla firm, wspierania innowacji, eksportu i inwestycji zagranicznych polskich firm, czy też promowanie polskich marek są bowiem korzystne dla gospodarki ale nadal nie wiemy jak będzie wyglądała rzeczywista ich realizacja. W mojej ocenie dla sektora przetwórstwa owoców i warzyw kluczowe są trzy elementy tego planu: „rozwój innowacyjnych firm”, „ekspansja zagraniczna” oraz „rozwój społeczny i regionalny” - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A.
Plan Morawieckiego pomoże branży owocowo-warzywnej? Być może! Rynek czeka na szczegóły
Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

Zgodnie z danymi GUS nt. działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w latach 2012-2014 jedynie 11,2 proc. firm zajmujących się produkcją żywności wprowadza innowacje. W całym przetwórstwie przemysłowym odsetek ten jest wyższy i wynosi 17,4 proc.

- Lepiej sytuacja wygląda w przypadku produkcji napojów, gdzie udział firm wprowadzających innowacje wynosi 34,9 proc. Dane wskazują tym samym na znaczącą przestrzeń do poprawy. Innowacyjność w polskim przetwórstwie żywności jest bowiem kluczowa w zdobywaniu nowych rynków zbytu, zwiększaniu konkurencyjności oraz budowaniu międzynarodowych marek. W części planu Morawieckiego dotyczącej innowacji pojawiły się liczne pomysły, które od wielu lat omawiane były w debacie publicznej m.in. w raporcie „Go Global” prof. K. Rybińskiego czy też raportach o innowacyjności pod redakcją prof. J. Hausnera. Tworzenie klastrów, współpraca biznesu z uczelniami czy ulgi podatkowe dla innowacyjnych firm nie są pomysłami nowymi, a jak do tej pory nie zostały skutecznie wdrożone w naszym kraju. Dlatego uważam, że z oceną ewentualnego wpływu trzeba poczekać na szczegóły oraz ich implementację - dodaje Jakub Olipra.

Jego zdaniem ekspansja zagraniczna jest szczególnie ważna dla branży owocowo-warzywnej, zwłaszcza w kontekście zamknięcia rynku rosyjskiego na naszą żywność. - Uważam, że położenie większego nacisku eksport do Afryki i Azji jest perspektywiczne, ponieważ rynki te w najbliższych latach charakteryzować się będą relatywnie silnym wzrostem dochodów rozporządzalnych ludności, a w konsekwencji wyższym popytem na żywność zagraniczną. Moim zdaniem słuszną koncepcją jest konsolidacja polityki eksportowej na poziomie instytucji centralnych.  Uważam, że promocja polskich produktów powinna być w większym stopniu oparta na poziomie produktu i powiązania go z Polską, niż na promocji poszczególnych firm. Przykładowo na świecie funkcjonuje przekonanie, iż najlepszej jakości mięso wołowe pochodzi z Argentyny. Niemniej jednak mało kto byłby w stanie wymienić chociaż jedną firmę produkujące wołowinę w tym kraju. Podobnie jest z francuskimi serami pleśniowymi, belgijskimi czekoladkami czy też włoską szynką parmeńską. Dlatego budując strategię eksportu dla polskiej branży spożywczej, w tym branży owocowo-warzywnej, w mojej ocenie nie powinniśmy promować pojedynczych firm lecz kreować wizerunek naszych flagowych, charakterystycznych dla naszego kraju produktów - zapewnia analityk.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • sggw 2016-02-22 19:13:23

  Jak ten człowiek się nie wstydzi powtarzać słów innych (ile to razy na różnych konferencjach słyszeliśmy przykład o Argentynie i wołowinie) i udawać, że są jego. Poza tym stwierdzenie, że nie można powiedzieć czy plan przyniesie jakieś skutki, jest \"bardzo\" odkrywcze... Ośmiesza się.

  Odpowiedz
 • Tadeusz Antymorawiecki 2016-02-23 09:10:06

  Co za plan ? Chodzi o to aby przykryć kompromitację 100 dni nierządu pisowskiego. PIS nakłamał przed wyborami - gdzie +500 na wszystkie dzieci, obniżony wiek emerytalny, próg podatkowy 8 tysięcy, darmowe leki dla emerytów, ustawa dla frankowiczów ? Zamiast tego jest blokada Trybunału i skok na media i prokuraturę i nowa podkomisja na tema Smoleńska z pensjami po 25 tysięcy. Odkrycia na temat Bolka i ściema Morawieckiego mają odwrócić uwagę od dążeń PISu do autorytaryzmu i do zawłaszczenia wszystkich instytucji aby mieć pełną kontrolę nad wszystkimi sferami życia w Polsce. Kto wierzy w ekonomistów PISu to niech przypomni sobie jak wprowadzają podatek handlowy.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!