Plantatorzy czarnych porzeczek grożą zaniechaniem zbiorów
- Autor: PAP
- Data: 05-07-2014, 18:37
Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek "jest zaniepokojone drastycznie niskimi cenami, oferowanymi przez podmioty skupujące owoce czarnej porzeczki na początku zbiorów, żąda publicznego wyjaśnienia tej sytuacji tysiącom producentów i ich rodzinom, którzy stanęli w obliczu bankructwa swoich gospodarstw" - napisali plantatorzy w liście do Krajowej Unii Producentów Soków, które reprezentuje zakłady przetwórcze.
"Oczekujemy szybkiego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. W innym przypadku nawoływać będziemy producentów do zaniechania zbiorów i likwidacji plantacji" - zaznaczyli plantatorzy.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jak podkreślili, skutki obecnej polityki cenowej najbardziej odczują duże i średnie gospodarstwa, całkowicie ukierunkowane na produkcję tych owoców.
W ocenie plantatorów oferowane ceny nawet w części nie pokrywają kosztów produkcji porzeczek. Wyliczenia wskazują, że koszt wyprodukowania 1 kg porzeczki wynosi obecnie 2,50 zł.
Jak napisali wielokrotnie proponowali rozwiązanie problemu polegające na podpisaniu wieloletnich i odnawialnych kontraktów, w których producent miałby zagwarantowany zbyt owoców w wielkości np. 60 proc. swojej produkcji w cenach pokrywających jej koszty. Pozwoliłoby to na przetrwanie producentów w okresach trudnych, a przemysł otrzymałby w miarę stabilną cenę.
Zdaniem Stowarzyszenia dane GUS nie potwierdzają tego, że niskie ceny skupu wynikają z masowego zakładania nowych plantacji.
Właśnie taki argument przytoczyła w rozmowie z PAP dyrektorka Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) Barbara Groele. Jak mówiła, w ostatnich latach plantacje porzeczek zwiększyły się, wzrosły też plony. Co - jak mówiła - nie idzie to w parze z popytem na te owoce. "Ceny są bardzo niskie, jest to wynikiem nadprodukcji, która była już zauważalna w ubiegłym roku, a w tym jeszcze się zwiększyła" - powiedziała. Ponadto - według niej - przetwórcy mają jeszcze zapasy porzeczki; stąd brak zainteresowania jej zakupem i niska cena.
Dlatego - kontynuowała Groele - należy ograniczyć produkcję albo szukać innych możliwości zbytu tych owoców np. na potrzeby przemysłu farmaceutycznego czy chemicznego. Trzeba też promować spożycie przetworów z czarnej porzeczki - dodała.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Jakie ceny skupy czarnej porzeczki w tym sezonie?
-
Jagodowy "biznes pod chmurką"
-
Ukraiński przedsiębiorca: Polski rząd nie zajmuje się efektywną promocją żywności by zwiększyć dochody z eksportu!
-
Browar Stu Mostów stworzył piwo we współpracy z producentami czarnej porzeczki
-
Rozpoczął się sezon na czarne porzeczki. Kosztują 8-10 zł/kg
-
Rozpoczął się skup czarnej porzeczki. Plantatorzy niezadowoleni z cen
-
Prezes KUPS: Przetwórcy nie są winni niskim cenom skupu czarnej porzeczki!
-
Producenci owoców narzekają na niskie ceny. Rozpoczęły się protesty
-
Wzrosły ceny owoców miękkich w skupie
-
Niskie ceny porzeczki to efekt wysokiego poziomu zapasów
komentarze (2)
W latach 80-tych w sklepach tzw. warzywniczych nie było zawsze mrożonej truskawki (w zasadzie była ona do kupienia tylko czasem), ale czarna porzeczka była za to zawsze. Pamiętam, jak matka mi ją kupowała i rozmrażała, dodawała cukru i śmietany, i uczta była wyśmienita. To była cudowna bomba witaminowa. Niestety, ten produkt był już wtedy jakoś znienawidzony, przejedzony, no i zawsze \"czarny\". Ludzie chcieli bananów, pomarańczy, arbuzów, o których śniły dzieciaki. I co się porobiło? - Wszyscy najedli się już cytrusami i bananami, a porzeczka \"leży\". Dlaczego? - Bo jesteśmy głupcami
Odpowiedza sok z czarnej porzeczki w kartonikach a 1 l nie schodzi poniżej 4 zł w sklepach (Hortex, Tarczyn, Tymbark itp) a jest to sok już rozcieńczony.
Odpowiedz