Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Plus Bank: Analiza cen owoców i warzyw

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 07-07-2017, 12:09
- Według danych GUS średnie ceny owoców w maju br. były o 5,8% wyższe niż przed rokiem. W okresie styczeń – maj ceny owoców zwiększyły się u nas o 16,1%, silniej niż w analogicznych miesiącach 2016 r. (11,3%). Główną przyczyną odnotowanego wzrostu cen owoców były wiosenne przymrozki. Początek wiosny był relatywnie ciepły, z równomiernie rozłożonymi opadami, co sprzyjało rozpoczęciu wegetacji drzew i krzewów owocowych - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Bank SA.
Plus Bank: Analiza cen owoców i warzyw
Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Bank SA.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Jednak w drugiej dekadzie kwietnia nastąpiło długotrwałe ochłodzenie, temperatura w ciągu dnia wyniosła ok. 5 stopni, a nocą spadała do -5 stopni. - W efekcie doszło do uszkodzenia pąków kwiatów w sadach owocowych, zwłaszcza w przypadku czereśni, moreli, brzoskwiń, wiśni, grusz i wczesnych odmian jabłoni. Dodatkowo, obfite deszcze uniemożliwiły sadownikom przeprowadzenie terminowych zabiegów ochrony roślin, a także utrudniły wiosenny oblot pszczół i zapylanie kwiatów. Ten splot niekorzystnych czynników spowodował, że tegoroczne zbiory owoców będą znacznie niższe niż w 2016 r. Szacunki ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wskazują, że w porównaniu do ubiegłego roku zbiory truskawek w 2017 r. mogą być o ok 15 proc. mniejsze, a wiśni nawet o 85 proc. niższe. Niekorzystne warunki pogodowe zmniejszyły zbiory nie tylko zresztą w Polsce, ale także w krajach leżących na południu Europy. Stąd mniejsza podaż krajowych owoców nie może być łatwo uzupełniona importem. Mniejsza podaż owoców powoduje, że ich ceny są dość wysokie. Przykładowo, ceny truskawek są ok. 40 proc wyższe niż rok temu - wylicza Wiktor Wojciechowski.

Jego zdaniem ze względu na późniejszy okres zbiorów nie można jeszcze precyzyjnie określić, w jakim stopniu wiosenne przymrozki zmniejszą tegoroczne zbiory jabłek, gruszek czy śliwek. - Jak na razie wysokie średnie ceny owoców wynikają przede wszystkim z ograniczonych zbiorów owoców miękkich, które są sprzedawane późną wiosną i wczesnym latem.  W ubiegłym roku późnym latem i jesienią przeciętne ceny owoców spadały w relacji rocznej. Chociażby z powodów statystycznych można więc oczekiwać, że w kolejnych miesiącach br. średnie ceny owoców utrzymają się na podwyższonym poziomie - dodaje Wiktor Wojciechowski.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!