Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polska technologia wspiera produkcję owoców tropikalnych w Australii

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 05-09-2018, 09:28
Transport i przechowywanie owoców tropikalnych wymaga zachowania specjalnych warunków. Wiedzą o tym władze australijskiego Departamentu Rolnictwa i Rybołówstwa stanu Queensland, które wdrożyły nowoczesne rejestratory temperatury opracowane przez polskich konstruktorów.
Polska technologia wspiera produkcję owoców tropikalnych w Australii
fot. materiały prasowe

Jednym z najistotniejszych regionów rolniczych Australii jest Queensland – 79 proc. powierzchni stanu jest używana w celach rolniczych. To z Queensland pochodzą owoce, jak: bardziej powszechne banany, czy zdecydowanie bardziej egzotyczne: papaja, liczi, limonki, mango, smocze owoce, granaty, mandarynki…

Queensland uznawane jest za drugie najgorętsze miejsce na Ziemi – notuje się tu temperatury sięgające 50°C. Choć na co dzień temperatury nie są tak ekstremalnie wysokie, prace związane z przechowywaniem i transportem świeżych produktów są znacznie utrudnione, szczególnie przy dużej skali działań. Tutejszy Departament Rolnictwa i Rybołówstwa poszukiwał rozwiązania systemowego, które pozwoliłoby szczegółowo kontrolować temperaturę zarówno w centrach dystrybucyjnych owoców i warzyw, jak i podczas ich przewozu. Z pomocą przyszła technologia opracowana przez polskich konstruktorów. 

- Umieszczamy czujniki temperatury w każdym zimnym pomieszczeniu, w którym prowadzimy próby przechowywania owoców tropikalnych, jak mango, banany, cytrusy, ale też jabłka, gruszki, kiwi itp. Dzięki systemowi Blulog mamy możliwość zdalnego sprawdzania danych oraz historii pomiarów. Bardzo ważny dla nas jest fakt, że w przypadku wystąpienia problemu zostaniemy poinformowani i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania w odpowiednim czasie. Obecnie system działa w Cairns i Maroochy w stanie Queensland – tłumaczy Daniel Sole, Senior Technical Officer, Departamentu Rolnictwa i Rybołówstwa stanu Queensland.

System opracowany przez polskich konstruktorów rozwiązuje ważny problem branżowy – pozwala stale monitorować temperaturę bez potrzeby ręcznego sprawdzania i w razie potrzeby na bieżąco reagować.

– Nasz system jest oparty o dwie technologie: fal radiowych (RF) oraz NFC (wykorzystywany m.in. do płatności zbliżeniowych smartfonem). To z kolei umożliwia automatyczny proces pomiaru. Temperatura owoców (lub w razie potrzeby innych produktów) znajduje się  pod stałą i ścisłą kontrolą, pomiar odbywa się bezprzewodowo, w czasie rzeczywistym  – mówi Jérémy Laurens, CEO firmy Blulog. Rejestratory wielkości karty kredytowej przesyłające dane radiowo magazynują je najpierw w koncentratorze podłączonym do sieci (urządzenie wielkości routera internetu), skąd trafiają one do chmury, a dalej są automatycznie wysyłane jako powiadomienie SMS lub e-mail do osoby odpowiedzialnej, która może sprawnie zareagować.

Polska technologia jest już wykorzystywana przez branżowych partnerów w Filipinach, Indonezji, Malezji, Haiti, Singapurze.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!