Jak potwierdził nasz rozmówca, największe wahania widać było w przypadku owoców miękkich np. malin, porzeczek czy wiśni. - W niektórych momentach sprzedaży odnotowaliśmy niskie ceny - naszym zdaniem zbyt niskie, a nie wynikały one z uwarunkowań rynkowych - dodaje Poseł.

Jego zdaniem przyczyny mogły być różne. - Możliwe, że kupujący nie przewidzieli jakie będą zbiory tych owoców i zaproponowali na początku sezonu niskie ceny. Być może liczyli, że uzupełnią braki pierwszych owoców miękkich (malin, truskawek i porzeczek), owocami dojrzewającymi później, ale to się nie potwierdziło. Dziś - z perspektywy czasu - widać, że można było od początku sezonu zaproponować plantatorom w miarę atrakcyjne ceny, które nie powodowałyby zawirowań i wahań na rynku - komentuje Mirosław Maliszewski.

Jak dodaje - podsumowując skup owoców miękkich - widać, że zostało wyprodukowanych i kupionych dość mało tych owoców i nie zawsze po cenach satysfakcjonujących dla plantatorów.

- Apeluję więc przed nowym sezonem o większą rozwagę ze strony przetwórców: ceny gwarantujące opłacalność dla plantatorów pozwolą ustabilizować sytuację w sezonie 2012, ale także w następnych. Jeżeli plantatorzy będą mieli gwarancję, że za swoją produkcję otrzymają ceny, które pozwolą im spokojnie kontynuować uprawy, to będą starali się, aby produkcja w następnych latach utrzymana była na tym samym, a nawet wyższym poziomie. Potrzeba nam wszystkim - zarówno plantatorom, jak i przetwórcom - stabilizacji na rynku - mówi prezes Związku Sadowników RP.

Natomiast - zdaniem naszego rozmówcy - w przypadku owoców twardych (gruszek, jabłek), sezon można ocenić jako jeden z bardziej udanych. Zbiory były na poziomie średnim, ale udało się uzyskać bardzo dobre ceny za owoce przemysłowe (skierowane do przetwórstwa) oraz atrakcyjne ceny za owoce deserowe - zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

- Co prawda, jeszcze kilka miesięcy sprzedaży zostało, ale już dziś możemy podsumować, że był to dobry sezon dla polskich sadowników - podsumowuje.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl