Prezes IMC: Chcemy rozwijać uprawy ziemniaka
- Autor: Paulina Bełżecka, portalspozywczy.pl
- Data: 17-11-2011, 11:06
Ukraiński Industrial Milk Company wyda w 2012 roku na inwestycje ponad 70 mln USD, przede wszystkim na zwiększenie banku ziemi, co może dokonać poprzez akwizycje. Spółka zamierza inwestować także w nowe elewatory dla zbóż oraz magazyny dla ziemniaka. Właśnie na uprawę ziemniaków ukraiński IMC chce położyć w najbliższym czasie silny nacisk.

Ievgen Osypov, prezes Industrial Milk Company
- Nasze plany inwestycyjne na następny rok wynoszą ponad 70 mln USD. Jednym z głównych celów będzie zwiększenie banku ziemi do 100 tys. ha, z obecnych ponad 47 tys. ha. Niedawno zawarliśmy umowę o przejęciu sześciu przedsiębiorstw rolniczych dzierżawiących 9,5 tys. ha. Prowadzimy też rozmowy dotyczące zakupu innych firm rolniczych - mówi Ievgen Osypov w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Spółka zamierza inwestować również w nowe elewatory dla zbóż oraz magazyny dla ziemniaka. Część pieniędzy wyda na maszyny rolnicze. - Na razie koncentrujemy się na istniejących segmentach: uprawa zbóż i ziemniaka, produkcja mleka oraz działalność związaną z magazynowaniem. Szczególnie nacisk ostatnio kładziemy i będzie kłaść w najbliższym czasie na ziemniaczany segment naszego biznesu. Jest to bardzo interesujący kierunek rozwoju, gdyż na Ukrainie praktycznie nie ma przemysłowej produkcji ziemniaka - mówi prezes IMC.IMC szacuje, że w 2011 roku spółka wyprodukuje łącznie 17,5 tys. ton mleka, a w przyszłym 18,5 tys. ton.
Prezes ocenia, że wejście spółki z produkcją do Polski byłoby bardzo trudne, ze względu na duże różnice w strukturze rolnictwa, czy w prawie. - Polski rynek rolniczy zdecydowanie różni się od ukraińskiego pod różnymi względami. Po pierwsze panują tutaj inne warunki przyrodnicze (przede wszystkim inna jakość gleb). Po drugie w Polsce występuje bardzo rozdrobniona struktura upraw - bardzo dużo gospodarstw o małej powierzchni. Po trzecie inaczej niż na Ukrainie uregulowana jest kwestia własności ziemi. Dlatego trudno jest porównywać działalność firm rolniczych na polskim i ukraińskim rynku - ocenia Ievgen Osypov.
- Nie mamy na razie planów związanych z prowadzeniem działalności w Polsce. Jednak nie wykluczone, że nasza produkcja może trafić na ten rynek - dodaje.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Ceny warzyw 2022. Ile kosztują na Broniszach młode ziemniaki?
-
Rumuńskie ziemniaki sprzedawane są jako polskie 3 razy drożej
-
Ukraińska grupa zakończyła wojenny siew zbóż. "Najcięższa kampania w naszej historii"
-
Wojna w Ukrainie: Czy w Rosji zabraknie ziemniaków?
-
AgroUnia i Mama Ginekolog w sporze o ziemniaki. O wrażliwości na patriotyzm zakupowy
-
Jak potencjalne scenariusze wojny wpłyną na ukraińskie firmy spożywcze?
-
Ukraińska grupa rolnicza wstrzymuje produkcję i eksport
-
Ceny skupu produktów rolnych w styczniu wzrosły o 28,5 proc. rdr
-
Grupa IMC gotowa do kampanii siewnej 2022 r.
-
Wybrano największą pyrę w Wielkopolsce
komentarze (0)