Chodzi o cukrownie znajdujące się w Wielkopolsce: Miejska Górka, Gostyń i Środa. Pracę rozpoczęły także cukrownie Sudzucker na Dolnym Śląsku: Świdnica, Strzelin i Cerkiew. Krajowa Spółka Cukrowa rozpocznie kampanię dopiero za kilka dni. Pierwsza ruszy 20 września cukrownia Malbork - wyliczał dyr. Kobza z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC). Tegoroczna kampania rozpoczęła się o niemal dwa tygodnie wcześniej niż w sezonie 2013/2014.

KZPBC ocenia, że w tym roku tzw. polaryzacja, czyli zawartość cukru w burakach wyniesie ok. 17 proc. (w ub.r. było to 17,6 proc.). Burakami zostało obsiane ok. 190 tys. hektarów. Zbiory wyniosą ponad 11 mln ton, a plony oceniane są na ok. 60 ton z hektara. Oznacza to, że produkcja cukru w sezonie 2014/2015 będzie na poziomie 1 mln 710 tys. - 1 mln 750 tys. ton. Jest to więcej niż wynosi krajowa kwota cukrowa (1 mln 405 tys. ton), co oznacza, że w kolejnym roku cukrownie będą miały zapasy cukru - zaznaczył Kobza.

Zgodnie z prawem unijnym cukier wytworzony ponad kwotę może być wyeksportowany poza granicę UE lub "przeniesiony" na kolejną kampanię cukrowniczą. Zdaniem Kobzy, nadwyżki cukru z poprzedniej kampanii nie zostały jeszcze sprzedane, co widać po niskich cenach tego produktu w sklepach. Jak mówił, cukier można już kupić nawet po 1,6 zł za kg, czyli w cenie poniżej kosztów produkcji, a wiele sieci oferuje go poniżej 2 zł za kilogram.

W ocenie Piotra Szajnera z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, duży spadek cen zbytu cukru w tym roku, przy stabilnych cenach skupu surowca, będzie miał negatywny wpływ na wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego, który w latach 2009-2013 osiągał rekordowe zyski. W 2014 r. pierwszy raz od kilku lat rentowność przemysłu cukrowniczego znacznie się zmniejszy i może być porównywalna z przeciętnymi wynikami osiąganymi w całym przemyśle spożywczym (ok. 4 proc.).

W poprzedniej kampanii cukrownie w Polsce wyprodukowały ponad 1,7 mln ton, a w poprzednich dwóch kampaniach powyżej 1,88 mln ton. W Polsce produkcją cukru zajmuje się łącznie 18 cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. (7 cukrowni) oraz trzech niemieckich koncernów: Nordzucker Polska S.A.,(3) Pfeifer & Langen Polska S.A. (4) i Sdzucker Polska S.A. (5).

W Polsce buraki uprawia ponad 35 tys. plantatorów, a średnia powierzchnia uprawy wynosi nieco ponad 5 hektarów.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl