Produkcja żywności ekologicznej jest opłacalna (video)
Rynek żywności ekologicznej na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Mówi się, że popyt na produkty ekologiczne przewyższa podaż. Dlatego firmy szukające odpowiedniego surowca wyszukują rolników. Zdarza się, że rolnik ma dwie, trzy firmy, z którymi współpracuje - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl, Zbigniew Kozłowski, dyrektor ds. rozwoju Sante.

Rolnik ma zazwyczaj zakontraktowany odbiór na swoje wyroby. Nie podpisuje umowy z jednym odbiorcom, ale zazwyczaj ma zdywersyfikowane ryzyko i kilku kontrahentów. - Rozmawiając z rolnikami, słyszymy, że taka produkcja jest opłacalna, mają wyższe dopłaty, nie muszą używać środków ochrony roślin, które są bardzo drogie, a ponadto za wyprodukowana żywność otrzymują większe pieniądze – mówi Zbigniew Kozłowski.
- To nie jest tak, że uprawy żywności ekologicznej są dużo mniej wydajne niż tradycyjne. Oczywiście patrząc na uprawy przemysłowe i mocno nawożone, to tak, ale porównując różnych rolników widać, że także w rolnictwie ekologicznym można osiągnąć naprawdę wysokie plony – dodaje dyrektor ds. rozwoju Sante.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.