Prof. Makosz: Ceny jabłek mogą być wysokie. Problemem będzie jakość owoców
- W pierwszych dniach listopada 2017 r., do grup i organizacji oraz większych producentów jabłek w całym kraju, zwracałem się z pytaniami o wielkość zbiorów i zapasów oraz jakość i odmian przechowywanych jabłek. Otrzymałem ponad 50 wyczerpujących odpowiedzi. W oparciu o te informacje i notowania cenowe oparłem swój pogląd o aktualnej sytuacji na naszym rynku jabłkowym. Gorsza jest jakość przechowywanych jabłek - informuje prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem przechowuje się więcej jabłek odmian Gala i Golden Delicious, a mniej odmian Jonagold i Idared. W tym roku znaczna liczba członków i organizacji producentów przechowuje swoje jabłka we własnych przechowalniach i zwykłych chłodniach - przyznaje prof. Makosz.
W kilku większych grupach i organizacjach, pusta jest część komór z zmodyfikowaną atmosferą. Jabłka przechowane w przechowalniach i zwykłych chłodniach istotnie stracą na jakości (jędrności) już w styczniu przyszłego roku. Wpłynie to na wysokość eksportu i ceny skupu przekonuje.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
- Ceny detaliczne w supermarketach, w zależności od odmiany wahały się od 3.5 - 4.2 zł/kg w dużych miastach i od 2.50 - 3.00 zł/kg w mniejszych miejscowościach. W porównaniu z rokiem ubiegłym były wyższe o około 1.0 zł/kg. Jak na razie jest dobry popyt na nasze jabłka w kraju, niewielki na eksport do krajów wschodniej Europy - przyznaje profesor.
Rynki zagraniczne
- W porównaniu z rokiem 2016, zbiory jabłek są niższe o 2.0 mln ton w krajach Unii Europejskie i o około 1.0 mln ton w pozostałych krajach europejskich. Jeszcze nie są mi znane prognozy zbiorów jabłek w krajach południowej półkuli - zapewnia.
Ceny detaliczne za jabłka wysokiej jakości odmian Gala i Golden Delicious wahały się od 2.5 - 3.5 euro/kg w Niemczech, Francji, USA, pld.Tyrol i Wiedniu. W Holandii, Wilnie, Moskwie i Teheranu 1.5 - 2.0 eur/kg. W Białorusi 1.00 - 1.50, w Pradze i Kazachstanie 0.70 - 0.90, a na Ukrainie 0.60 - 0.70 eur/kg.
- 1 listopada w krajach Unii Europejskiej zapasy jabłek wynosiły około 4.0 mln ton, mniej o 1.3 mln ton. We Włoszech 1.1 mln ton, w ubiegłym roku 1.7 mln ton. W Niemczech 256 tys. ton, mniej o 190 tys. ton. Najwyższe zapasy mogą być w Polsce. Niewielkie są zapasy w krajach wschodniej Europy, także istotnie mniejsze niż w zeszłym roku. Niższe zapasy jabłek w Europie o około 1.5 mln ton, będą miały wpływ na poziom cen skupu do końca tego sezonu. Poziom cen będzie zależał od jakości jabłek, odmian i terminu podaży. Wobec wyższych cen skupu w większości krajach europejskich, mamy duże szanse na wyższe niż dotąd ceny eksportowanych jabłek. Problemem będzie jakość jabłek - dodaje prof. Makosz.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.