- Ubiegłoroczna produkcja zagęszczonego soku wiśniowego została oszacowana na blisko 16 tys. ton, co stawowi blisko dwukrotność z średniej z ostatnich 10 lat. - Jeżeli rynek bilansuje się w zależności od roku na poziomie 10 tys. ton to wciąż pozostaje nadwyżka w wysokości około 4 -5 tys. ton, co powoduje mniejsze zainteresowanie surowcem, czyli produkcją koncentratu w kolejnym sezonie – komentuje Tomasz Iżewski.

Dodaje, że zakłady przetwórcze z niesprzedanymi zapasami na pewno będą dużo ostrożniej podchodzić do produkcji dodatkowych ilości koncentratu w obecnym sezonie. - To przede wszystkim kwestie finansowe, bowiem przetwórcy muszą wyłożyć dodatkowe środki mając część zamrożonych w niesprzedanym towarze, a po drugie istnieje ryzyko, że produkcja dużych ilości koncentratu przy wysokich cenach surowca nie zostanie zakontraktowana z zyskiem – tłumaczy.

- Firmy powściągliwie dokonują zakupów surowca, zwłaszcza w latach następujących po roku, w którym wystąpił duży urodzaj oraz wysoka produkcja zagęszczonego soku wiśniowego, co przyczynia się do spadków cen. - Kilka lat temu ceny wiśni w skupach były bardzo niskie w granicach 0,50-0,70 zł/kg. Natomiast ostatnie sezony są zdecydowanie bardziej korzystne dla producentów, bowiem kilogram wiśni kosztuje powyżej 1,00 zł – mówi Iżewski.

Więcej na www.sadyogrody.pl.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl