Michał Czerwiński wziął udział w dyskusji pt. "Start-upy w branży spożywczej i handlowej – możliwości i bariery rozwoju".

- Start-upom w branży spożywczej nie jest ani trudniej, ani łatwiej niż tym z innych sektorów. Wszystko opiera się na poszukiwaniu innowacji. Ale zanim rozpoczniemy działalność trzeba mieć dobry pomysł, doskonale zbadać rynek i stworzyć szczegółowy plan rozwoju biznesu i konsekwentnie go realizować - mówił.

Purella Food, zanim weszła na rynek, dobrze się do tego przygotowała. – Chcieliśmy wprowadzić produkty z wartością dodaną. Dlatego zdecydowaliśmy się na superfoods – na początku na chlorelli, która jest polecana przez lekarzy, wzmacnia organizm - tłumaczył Michał Czerwiński.

- My nie chcemy kreować mody na superfoods. Chcemy kreować trendy. A superfoods są mało znane w Polsce i namnaża się wokół tego tematu coraz więcej mitów - dodał.

Prezes Purella Food przyznał, że firma chce cały czas poszukiwać innowacji opartych na superfoods. Docenili to inwestorzy. We wrześniu w spółkę zainwestował fundusz bValue.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl