Sortownię z chłodniami i częścią socjalno-biurową grupa wybudowała, żeby zapewnić właściwe warunki przechowywania owoców i przygotowania ich do sprzedaży. Ogólna powierzchnia zakładu to prawie 20 tys. m. kw.

"Gotowa jest już sortownia i cztery linie technologiczne do pakowania owoców, których docelowo będzie osiem. Inwestycja kończona będzie w ciągu najbliższych dwóch lat. Dwie kolejne linie pakujące owoce uruchomione zostaną jeszcze w tym roku, a dwie kolejne w 2014 r." - powiedział w sobotę PAP dyrektor handlowy spółki Hubert Jagieliński.

Obecnie zakład posiada 20 w pełni wyposażonych komór chłodniczych; docelowo będzie ich prawie 50. "Jesienią gotowe będą wszystkie" - dodał Jagieliński.

Po zakończeniu inwestycji w zakładzie będzie można składować ponad 15 tys. ton owoców w kontrolowanej atmosferze, a u producentów - kolejnych 20 tys. ton. Docelowo - po uruchomieniu wszystkich linii - spółka będzie mogła przygotować do sprzedaży 50 tys. ton owoców rocznie.

Obecnie Grupa mniej więcej 70 proc. owoców dostarcza na rynek krajowy m.in. do sieci handlowych; 30 proc. stanowi eksport, w tym na rynki zachodnie.

Koszt budowy sortowni owoców z chłodniami wyniósł 113 mln zł, z czego 75 proc. kosztów kwalifikowanych to dotacja, w tym ze środków unijnych. Za 39 mln zł spółka kupiła także maszyny rolnicze, linie do sortowania owoców i środki transportu.

Grupa Producentów Owoców ROJA zrzesza obecnie 43 sadowników, którzy posiadają mniej więcej 680 ha upraw. Należą do niej sadownicy głównie z województw: łódzkiego i mazowieckiego, ale także z innych regionów Polski m.in. kujawsko-pomorskiego czy świętokrzyskiego. Grupa specjalizuje się przede wszystkim w uprawie jabłek - ok. 20 tys. ton rocznie - ale także gruszek, śliwek czy czereśni.

W styczniu 2011 roku, na podstawie decyzji marszałka województwa łódzkiego spółka ROJA została wstępnie uznana za grupę. Przyjęła też pięcioletni okres spełniania warunków niezbędnych do uzyskania statusu organizacji producentów owoców i warzyw.

Według danych z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi do tej pory Grupa przeprowadziła inwestycje na łączną kwotę ponad 152,6 mln zł; ponad 111 mln zł stanowiło dofinansowanie. W okresie pięcioletnim spółka planuje inwestycje warte ponad 213,6 mln zł, przy dotacji w wysokości ponad 160 mln zł.

Obecnie w województwie łódzkim działa 11 grup owocowo-warzywnych wstępnie uznanych i osiem organizacji.

Według danych GUS z 2011 r. województwo łódzkie zajmuje czwarte miejsce pod względem uprawy drzew owocowych - sady zajmują 27,6 tys. ha, czyli ponad 10 proc. ogólnej powierzchni upraw w Polsce.

Sadownictwo w regionie skoncentrowane jest głównie w powiatach rawskim i skierniewickim, a działające w Łódzkiem grupy sprzedały w 2011 r. ponad 47 tys. ton owoców.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl