Spora liczba dni chłodnych, a zwłaszcza nocy nie sprzyjały ogórkom. Począwszy od wschodów panująca pogoda nie wpływała dodatnio na szybki rozwój tych ciepłolubnych roślin. Niskie temperatury w pierwszych tygodniach od zasiania, a zwłaszcza chłodne noce spowodowały powolny początkowy wzrost roślin.

Ponadto plantatorzy z łódzkiego i mazowieckiego narzekają na presje chorób bakteryjnych i grzybowych. Przy wschodach lokalnie duże szkody wyrządziły również szkodniki glebowe, które przerzedzały docelową obsadę.

Z powodu niewielkich dotychczasowych plonów ceny ogórka gruntowego utrzymują się aktualnie na poziomie nieco wyższym niż w latach ubiegłych. Pierwsze ogórki można było sprzedać za 2,20 zł za 1 kg. Obecnie cena w większości skupów na Mazowszu oscyluje na poziomie około 1,90 zł.

-To przyzwoita cena za ogórki - mówią zgodnie plantatorzy. Wszystko byłoby idealnie gdyby plony były satysfakcjonujące. Dotychczas nie są one wysokie.

Ogórki nie lubią chłodów, a niewysokie plony to na pewno reakcja roślin na wielokrotny stres termiczny panujący w okresie ich wegetacji. W najbliższych dniach jest nadzieja na ciepłe noce, wtedy na pewno ogórek będzie szybko rósł. Niemniej jednak przy takich okolicznościach zazwyczaj cena spada -dodają plantatorzy.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl