Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rynek pomidorów w Polsce: Tegoroczna produkcja może spaść o 18 proc. rdr

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 11-04-2017, 12:33
Według prognoz World Processing Tomato Council (WPTC) produkcja pomidorów w Polsce w 2017 r. będzie o 18% niższa w relacji rocznej i ukształtuje się na poziomie 180 tys. t, wobec 220 tys. t w roku ubiegłym.
Rynek pomidorów w Polsce: Tegoroczna produkcja może spaść o 18 proc. rdr
fot. pixabay.com

- Eksperci WPTC oczekują wyższych zbiorów pomidorów w Hiszpanii, która jest ich głównym dostawcą na rynek unijny. W bieżącym roku produkcja w tym kraju prognozowana jest na 3200 tys. t, wobec 2950 tys. t w poprzednim roku, co oznacza 8-procentowy wzrost.  Jeśli prognozy te okażą się trafne, to  tegoroczne zbiory pomidorów w Hiszpanii będą najwyższe od pięciu lat. Wysoka podaż hiszpańskich pomidorów będzie oddziaływać w kierunku spadku cen tych warzyw na rynku europejskim - komentuje Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Wyższych zbiorów pomidorów można spodziewać się również w Grecji (+9%), natomiast we Włoszech oczekiwany jest 3-procentowy spadek produkcji tych warzyw.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Jak wynika z danych Komisji Europejskiej przeciętnie za kilogram pomidorów w Unii Europejskiej w marcu 2017 r. płacono 1,24 EUR, czyli o 23% więcej niż przeciętnie w tym samym okresie w ostatnich pięciu latach. Średnia cena hiszpańskich pomidorów wynosiła 0,85 EUR/kg, a włoskich - 1,5 EUR/kg, czyli odpowiednio o 12 i 65% więcej niż średnio w ostatnich 5 latach - dodaje Magdalena Kowalewska. 

Według danych MRiRW ceny skupu pomidorów szklarniowych w Polsce w ostatnim tygodniu marca 2017 r. wynosiły 10,00 PLN/kg, czyli ukształtowały się na podobnym poziomie, jak w tym samym okresie poprzedniego roku.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!