Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o nasiennictwie

  • Autor: PAP
  • Data: 12-03-2013, 17:58
Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o nasiennictwie. Nowe prawo ma umożliwić do końca września 2013 r. wpisanie do rejestru krajowego odmian jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni - bez przeprowadzenia specjalnych badań.

Jak poinformowało CIR w komunikacie, "zmiana umożliwi dokonanie wpisu do krajowego rejestru ok. 50 tradycyjnie uprawianych odmian roślin sadowniczych takich jak jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia i wiśnia, które znajdowały się liście odmian materiału szkółkarskiego CAC (spełniającego minimalne wymagania) i dla których były sporządzone opisy odmian - bez przeprowadzania badań OWT (badanie odrębności, wyrównania i trwałości)".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl


W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że termin na złożenie przez zainteresowane podmioty wniosku o wpis niektórych odmian roślin sadowniczych do krajowego rejestru minął 30 września 2012 roku. To powoduje, że nie będzie można wpisać danej odmiany, np. jabłoni renety złotej czy śliwki węgierki do rejestru, bez przeprowadzania badań OWT.

Badania OWT polegają na sprawdzeniu, czy dana odmiana jest odrębna - istotnie różni się od innych, wyrównana - mająca rośliny wystarczająco podobne cechy, oraz trwała - czy jej charakterystyczne właściwości nie zmieniają się w następnych pokoleniach.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, dzięki zmianom zaproponowanym w noweli podmioty zajmujące się wytwarzaniem i obrotem materiałem szkółkarskim będą mogły bez zakłóceń kontynuować swoją działalność.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!