Sekretem lepszych borówek - dzikie pszczoły
- Autor: PAP
- Data: 04-12-2018, 17:08

Badanie przeprowadzone przez ekspertów z amerykańskiego University of Vermont pozwoliło wykazać, że owady zapylające wpływają nie tylko na liczbę borówek amerykańskich, ale także na ich wielkość oraz inne właściwości. Okazuje się, że aktywność dzikich pszczół wiąże się z większym rozmiarem owoców (o 12 proc.), większą ich liczbą (o 12 proc.), ujednoliconą wielkością (o 11 proc.) i wcześniejszymi zbiorami (o 2,5 dnia).
"W ramach innych badań sprawdzano wpływ dzikich pszczół na plony borówek. To jest jednak pierwszy dowód na to, że ten rodzaj zapylaczy może poprawić jakość zbiorów" - powiedział prowadzący badanie Charles Nicholson, doktorant z University of Vermont.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Po przebadaniu dziewięciu borówkowych farm w stanie Vermont naukowcy wyliczyli, że dzikie pszczoły mogą zwiększyć produkcję o 36 proc., co w skali roku przekłada się na 136 tys. dolarów na każdą badaną, średniej wielkości farmę. W innych gospodarstwach zyski z produkcji mogą wzrosnąć średnio o 6 proc.
"To badanie uwydatnia, jak niedoceniana jest praca dzikich pszczół - zaznaczył Nicholson. Przypomniał, że dwie trzecie najważniejszych upraw na świecie zależy od zapylania przez pszczoły, m.in. kawy, kakao oraz wielu owoców i warzyw. - Bez nich farmerzy musieliby szukać rozwiązań gdzie indziej, opłacając np. transport pszczół miodnych".
Ponieważ pszczoły miodne odwiedzają uprawy borówek w Vermont znacznie rzadziej niż inne regiony uprawne, ten stan jest idealny do ustalenia znaczenia dzikich pszczół dla rolników, uważają badacze.
W ramach badania naukowcy ręcznie zapylali krzewy borówek, wykorzystując szczoteczki elektryczne w celu naśladowania procesu zapylania przez trzmiele, a następnie przenosząc zebrany pyłek na 5 tys. kwiatów przy pomocy małych pędzelków. Potem porównano produkcję tych niemal doskonale zapylonych kwiatów z naturalnie zapylonymi gałązkami. Różnica pomiędzy tymi dwoma przypadkami ujawniła deficyt zapylania" na każdej z farm, czyli wielkość, o jaką można byłoby poprawić produkcję przy zwiększonej obecności dzikich zapylaczy.
"Wielu farmerów nie zdaje sobie sprawy, że ograniczać może ich niewystarczająca ilość owadów zapylających, tak jak dzieje się przy nieodpowiedniej ilości wody czy składników odżywczych" - podkreślił Nicholson.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Gorzowska elektrociepłownia udostępnia swoje tereny pszczelarzom
-
KOWR: coraz więcej pszczół w Polsce
-
Start up stworzył inteligentne ule, które ratują pszczoły
-
Pszczoły są niezbędne dla ekosystemów
-
Brak pszczół spowoduje klęskę głodu
-
Zapowiadają się dobre zbiory miodów wiosennych
-
18 projektów ochrony pszczół otrzyma wsparcie
-
Bank Pszczeli odbuduje zniszczoną pasiekę z Tworzymirek
-
Opole: Wnioski na ponad pół miliona złotych na wsparcie dla pszczół
-
Kantar: najpopularniejsze wśród polskich konsumentów owoce i warzywa w marcu
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (0)