Z informacji opublikowanych przez Foodnews wynika, że w analizowanych miesiącach eksport polskiego soku wyniósł 89,7 tys. t i był o 25 proc. niższy niż przed rokiem (o 30,3 tys. t).

Kitala przypomina, że w grudniu ub.r. za granicę trafiło 17,7 tys. t  koncentratu, czyli o 38 proc. mniej (o 11 tys. t) niż w grudniu 2014 r., m.in. za sprawą istotnej obniżki sprzedaży do Ameryki Północne. Do Stanów Zjednoczonych wysłano jedynie 9 ton soku jabłkowego z Polski wobec  5,4 tys. t rok wcześniej. Całkowicie zostały wstrzymane obroty z Kanadą, gdzie w grudniu 2014 r. trafiło 500 t soku.

- Znacznie mniej koncentratu z Polski zakupiły także kraje unijne.  Niemcy zaimportowały  10,3 tys. t, czyli mniej o 25 proc. r/r, Wielka Brytania 2,0 tys. t (spadek o 11 proc. r/r), Holandia 1,3 tys. t (spadek o 13 proc. r/r), a Austria 0,6 tys. t (spadek o 67 proc. r/r) - przypomina ekspert.

Analityczka zwraca uwagę, że Rosja wyraźnie zwiększyła swoje zapotrzebowanie na koncentrat z Polski. W grudniu ub.r. nasz wschodni sąsiad zaimportował 1,3 tys. t soku jabłkowego z Polski wobec blisko 1,0 tys. t rok wcześniej i 1 t w grudniu 2013 r.

Eksperci Foodnews zwracają uwagę, że jeśli utrzyma się dotychczasowe niskie tempo eksportu zagęszczonego soku jabłkowego z Polski, całkowita jego sprzedaż w bieżącym sezonie może wynieść ok. 235 tys. t. Uwzględniając wysokie zapasy początkowe, jak również wysoką produkcję, zbliżoną do sezonu poprzedniego (IERiGŻ - w grudniu 2015 r. w ''Rynku owoców i warzyw'' szacował, że może ona wynieść 310 tys. t, czyli tyle samo co w sezonie 2014/15), zapasy na koniec bieżącego sezonu także mogą być wysokie.

Przypomnijmy, że Polska należy do największych światowych producentów zagęszczonego soku jabłkowego. W ostatnich latach udział eksportu w produkcji kształtował się na poziomie ok. 85-95 proc.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl