Spotkanie nt. sprzedaży bezpośredniej przez rolników w Pałacu Prezydenckim
- Autor: PAP
- Data: 10-04-2015, 12:12
Do końca kwietnia zaś Główny Inspektor Sanitarny przygotuje dla służb sanitarno-epidemiologicznych wytyczne określające wymogi, jakie powinny obowiązywać rolników, którzy przygotowują żywność w domach prywatnych, by wprowadzić ją do obrotu - poinformowała w komunikacie przesłanym w piątek PAP Kancelaria Prezydenta.
W czwartek Sejm uchwalił przepisy dotyczące tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej uchwalił w czwartek Sejm. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Jak poinformowała kancelaria, w spotkaniu - poświęconym prawnym możliwościom uregulowania sprzedaży bezpośredniej przez rolników produktów pochodzenia roślinnego - brali udział: zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz, przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych Dorota Niedziela, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki oraz wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far.
W trakcie spotkania przedstawiciel ministra zdrowia zobowiązał się, że w najbliższym czasie przygotowany zostanie projekt rozporządzenia w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych, rozszerzający katalog produktów, które rolnicy mogą sprzedawać konsumentom o pokrojone i obrane warzywa i owoce; umożliwi to m.in. legalną sprzedaż krojonej kapusty kiszonej - poinformowała prezydencka kancelaria.
W komunikacie po spotkaniu podkreślono również, że przygotowany przez GIS poradnik ułatwi producentom dostosowanie gospodarstw do minimalnych koniecznych zasad sanitarnych i higienicznych, których spełnienie pozwoli na legalną i bezpieczną dla konsumentów sprzedaż produktów z własnego gospodarstwa - wskazano.
Według Kancelarii, Radziewicz-Winnicki poinformował na spotkaniu, że konieczne wymogi będzie mogła spełnić - bez znaczących dodatkowych nakładów - większość gospodarstw.
W komunikacie po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim podkreślono, że Kancelaria Prezydenta od kilku lat działa na rzecz uregulowania kwestii sprzedaży bezpośredniej, mając świadomość, że jest to szansa na aktywizację mieszkańców terenów wiejskich i uzyskanie przez rolników dodatkowych dochodów z produkcji związanej z działalnością rolniczą. Wskazano, że podczas licznych spotkań - również w ramach Forum Debaty Publicznej Prezydenta RP - starano się zidentyfikować bariery w sprzedaży bezpośredniej i dostawach bezpośrednich.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Kontrola truskawek GIJHARS. Niezgodności i kary!
-
Ekoschematy produkcji zwierzęcej są niedoszacowane
-
Polskie truskawki, maliny i borówki. Ile kosztują w Biedronce?
-
Maga Foods. Dwa tysiące osób straci pracę przez milczenie rządu i zwykły błąd?
-
Ustawia o Inspekcji Weterynaryjnej: Co umożliwią nowe przepisy?
-
Komisja Rolnictwa za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
Cena czereśni 2022. Ile dzisiaj kosztują za kg?
-
Komisja sejmowa za sprawozdaniem z wykonania budżetu rolnego 2021 r.
-
Wysoki eksport żywności - to zasługa rolników i przetwórców
-
Truskawki 2022. Ile powinna kosztować łubianka?
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
- Kombinat Konopny: Robimy produkty zupełnie neutralne światopoglądowo
komentarze (0)