SPPIOPO: Nowe prawo wodne spowoduje spadek opłacalności produkcji
Przedstawiciele Stowarzyszenia producentów pomidorów i ogórków pod osłonami wysłali pismo do Ministerstwa Środowiska w związku z tzw. nowym prawem wodnym. - Faktem bardzo niepokojącym naszą branżę mają być nowe stawki opłat dotyczące poboru wody i odprowadzania ścieków - alarmują w piśmie.

- Jak Państwo wiecie, woda jest jednym z bardzo istotnych składników produkcyjnych dla upraw szklarniowych. Dla produkcji szklarniowej ustaliliście Państwo nowe stawki wynoszące odpowiednio 1,64 zł/1m3 dla wody podziemnej i 0,82zł/m3 dla wody powierzchniowej, natomiast obecnie za wodę podziemną płacimy 0,194 zł/m3; wykazujemy średnie zużycie wody ok. 1m3/rok na 1 m2 szklarni. Działanie takie oznacza gigantyczny, bo aż 8,5 krotny wzrost kosztów zużycia wody, a w konsekwencji znaczny spadek opłacalności produkcji - alarmuje SPPiOPO w piśmie.
Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na strukturę kosztów, a następnie na opłacalność realizowanych przedsięwzięć biznesowych, jest wtórny wzrost kosztów, w tym przypadku energii elektrycznej.
- Podejmowane przez Państwa działania legislacyjne, będą miały bezpośredni wpływ na cenę wytworzenia energii, co w konsekwencji, jako obciążenie, zostanie przeniesione nie tylko na producentów pomidorów i ogórków ale na wszystkich odbiorców. Trudno jest też interpretować nam zapis art. 282 pkt 3 dotyczący opłat za odprowadzanie ścieków oraz art 282 pkt 4 dotyczący opłat za deszczówkę. Nie rozumiemy tych zapisów, bo stawki w projekcie ustawy określono za 1m3 odprowadzonych wód (czy zatem należy zakładać liczniki w kanałach deszczowych?). Dotychczas za ścieki opłatę liczymy na podstawie odprowadzonego ładunku zanieczyszczeń, zaś za deszczówkę płacimy od ilości m2 powierzchni utwardzonych ujętych w systemy kanalizacji - czytamy w dokumencie SPPIOSO.
Dotychczasowe stawki opłat corocznie były aktualizowane stosownym rozporządzeniem. Projekt ustawy Prawo wodne wprowadza wiele wymagań finansowych i restrykcji, które spowodują spadek opłacalności produkcji rolniczej, która w obliczu istniejącego kryzysu na rynkach rolnych, może spowodować upadek wielu gospodarstw i zmniejszenie konkurencyjności w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej.
- Jako reprezentant dużej grupy producentów szklarniowych jesteśmy żywo zainteresowani konsultacjami tworzonej ustawy oraz gotowi do rozmów i spotkania mającego na celu wypracowanie rozsądnych i niekrzywdzących dla polskich producentów rozwiązań. Rozbieżności w zakresie interpretacji zapisów zawartych w projekcie ustawy, są kolejnym argumentem potwierdzającym konieczność przeprowadzenia w tym zakresie konsultacji. Szacunki w zakresie wzrostu kosztu wody, prezentowane przez pracowników Ministerstwa są dalece rozbieżne względem wyliczeń, które zostały przedstawione powyżej - apelują przedstawiciele SPPIOSO w swoim piśmie.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.