Zwraca uwagę, że większość produktów w branży owocowo-warzywnej to produkty nisko przetworzone i są objęte regulacjami Unii Europejskiej, które ograniczają możliwość ingerencji w te produkty.

- Spójrzmy na soki. Do soków nie można dodawać chociażby cukru. Przepisy bardzo mocno regulują metody produkcji, składniki i parametry końcowego produktu, więc nie można tu ingerować. Jeżeli większość tych produktów uzyska oznakowanie w tym systemie kolorem czerwonym, to te produkty zaczynają być źle widziane przez konsumenta i ich sprzedaż będzie na pewno spadać - mówi Julian Pawlak.

Nutri-Score może zmniejszyć spożycie owoców i warzyw

Zauważa, że jeśli spożycie produktów z owoców i warzyw będzie spadało, to przełoży się na niższe zapotrzebowanie na same owoce i warzywa.

- Musimy pamiętać, że Polska jest wiodącym producentem owoców w Europie, produkujemy ich około 5 milionów ton, z czego około 75 proc. eksportujemy w postaci świeżej bądź przetworzonej - przypomina prezes KUPS.

Takie są prawidła rynku, że złe postrzeganie nisko przetworzonych produktów z owoców i warzyw przełoży się również na złe postrzeganie tych owoców. Mimo tego, że sok czy owoc zawiera tę samą ilość cukru, to postrzeganie będzie takie, że skoro sok jest oznaczony na czerwono, to owoc także będzie oznaczony na czerwono - mówi prezes Pawlak.

 

Debata „Czy system Nutri-Score jest zagrożeniem dla naturalnych produktów” została sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Po więcej informacji zapraszamy do serwisu: www.nutriscore-fakty.pl

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl