Jaka jest cena truskawek dzisiaj na Broniszach?

Jak informuje portal branżowy Sady Ogrody, w sobotę 28 maja poranne ceny truskawek na Rynku Bronisze odnotowały spadek.

Według informacji Związku Sadowników RP odmiana Rumba sprzedawana była po 8 zł/łubiankę. Najwyższa cena za łubiankę truskawek wynosiła 15 zł. Podaż owoców jak na sobotę była duża, ale jakość fatalna. Według opinii plantatorów powinny już ruszyć skupy truskawek przemysłowych, aby te nie były wpychane na rynek deserowy, psując tym samym ceny truskawek dobrej jakości.

Cena truskawek dzisiaj na Giełdzie w Goławinie

Duży spadek cen miał miejsce także o poranku na Giełdzie Goławin. Przed godziną 10 ceny wynosiły od zaledwie 8 zł do 15 zł za łubiankę. Choć plantatorzy informowali nawet o cenie 7 zł.

W okolicach godziny 15 stawki nieco wzrosły- od 10 do 16 zł. Proponowane ceny w hurcie są niskie wobec kosztów jakie ponosić muszą w tym sezonie plantatorzy.

Jakie są dziś ceny truskawek do przetwórstwa?

Jak donoszą SadyOgrody.pl, niektóre zakłady przetwórcze informują o rozpoczęciu skupu truskawek do przetwórstwa. Za truskawki z szypułka otrzymać można 2,5-3 zł/kg. Owoce bez szypułki skupowane są za 4-4,5 zł/kg. W Nowym Przybojewie truskawki z szypułka wyceniane są na 2,8 zł/kg. 

Zdaniem plantatorów skupy truskawek przemysłowych powinny już ruszyć pełną parą, żeby owoce najsłabszej jakości nie były wpychane na rynek deserowy, psując tym samym ceny truskawek dobrej jakości.

W ubiegłym roku średnia cena truskawek z szypułką na koncentrat wynosiła 2,6 zł/kg, zaś te bez szypułki na mrożenie skupowane były za 4,5 zł/kg. Biorąc pod uwagę niebotyczny wzrost kosztów produkcji truskawek ceny w tym sezonie powinny być wyższe. A czy będą? W dużej mierze będzie to zależało od pogody i podaży. 

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl