Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

UE: Dodatkowe cła w sektorze cukru zawieszone do końca 2014/15

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 03-02-2013, 12:39
W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie wykonawcze K(UE) nr 75/2013 (L26/19) zawieszające stosowanie cen reprezentatywnych i dodatkowych ceł w sektorze cukru - informuje Fammu/FAPA.

Dodatkowe stawki są ustalane w oparciu o system cen reprezentatywnych. Na sezon 2012/13 reguluje je rozporządzenie wykonawcze K(UE) nr 892/2012 (potem wielokrotnie zmieniane w zależności od sytuacji rynkowej). KE uznała, że wysokie ceny cukru, jakie utrzymują się na
światowym rynku, nie zagrażają rynkowi unijnemu i dlatego też nie ma konieczności stosowania dodatkowych stawek celnych. Zdaniem Komisji sytuacja nie powinna zmienić się w ciągu dwóch najbliższych lat, czyli do końca sezonu 2014/15, który przypada na 30 września 2015 roku. Dlatego też cła dodatkowe można znieść. KE ma monitorować sytuację i w razie potrzeby je przywrócić.

KE nie będzie zatem naliczać dodatkowych stawek celnych od 27 stycznia 2013 roku. Wcześniej naliczone stawki pozostają w mocy. Dalej będą stosowane takŜe cła podstawowe wynikające z taryfy celnej. Cukier biały objęty jest stawką w wysokości 419 EUR/t, a surowy 339 EUR/t.
Decyzja ma zapewne poprawić zaopatrzenie na unijnym rynku poprzez ułatwienie importu, który będzie teraz nieco tańszy.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Cła podstawowe są jednak na tyle wysokie, że przy obecnych cenach cukru na giełdzie nie ma co liczyć na zalanie UE tanim importem.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • observator 2013-02-04 09:06:27

    Przy tak wysokich cłach nie ma co liczyć na tańszy cukier. Nasze cukrownie bezlitosnie wykorzystują wysokie cła do windowania swoich cen na rynku unijnym. Dlatego w Polsce są tak wysokie ceny. Konieczne jest wprowadzenie normalnego rynku jeśli chodzi o cukier!. Wtedy dopiero ceny będą na normalnym czyli dużo niższym poziomie!

    Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!