Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

UE: Eksport pozakwotowego cukru szybko wykorzystany

 • Autor: FAPA/FAMMU na podstawie Dz.U. UE
 • Data: 06-02-2013, 13:03
W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie wykonawcze K(UE) nr 62/2012 ustalające współczynnik akceptacji dla wniosków wywozowych na pozakwotowy cukier w sezonie 2012/13. Przedmiotem eksportu mogło być 700 tys. ton cukru. To tzw. druga transza w sezonie - wcześniej wyeksportowano już 650 tys. ton - informuje FAPA/FAMMU na podstawie Dz.U. UE.

Wywóz pozakwotowego cukru cieszył się ogromną popularnością. Wnioski złożono na 1,65 mln ton. Dlatego też Komisja Europejska zastosowała dla niosków złożonych między 14 a 18 stycznia 2013 roku, czyli w pierwszym tygodniu składania ofert, współczynnik redukcji w wysokości 40,367343% (tylko 40% wnioskowanej ilości dostanie pozwolenie wywozowe).

Aplikacje złożone między 21 a 25 stycznia zostały odrzucone, a dalsze kładanie wniosków zostało zawieszone do końca sezonu. Wywóz pozakwotowego cukru wyniósł w sezonie 2012/13 1,35 mln ton, podobnie jak poprzednich sezonach. Poprzednia transza cieszyła się nieco większym zainteresowaniem.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Wyższy o 5 pp. stopień akceptacji drugiej transzy może świadczyć o tym, że producenci czekają na wprowadzenie cukru pozakwotowego na rynek wspólnotowy. Część cukru została też już przeniesiona na poczet produkcji w kolejnym sezonie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • observator 2013-02-06 16:01:22

  Cukrownie pękają w szwach tyle tego cukru naprodukowali. Jednak nam wmawiają jaka to tragedia nas spotka jak zniosą kwoty. Przecież jak zniosą kwoty na rynek unijny to też zniosą na eksport! Będziecie mogli eksportować do woli!

  Odpowiedz
 • instytut piastowski 2013-02-07 11:59:19

  Większego absurdu za który wszyscy musimy płacić nikt chyba nie wymyślił i nie wymyśli. Ograniczanie podaży na rynek wewnętrzny tak, że kwoty są za małe w stosunku do popytu. Produkcja bez ograniczeń tak, że magazyny pękają w szwach ale sprzedać nie mogą i nie chca, bo obnizyłoby to cenę. Ograniczają sami sobie eksport, chociaż mogliby zarabiać na nim. Ciekawe jak długo będą rolować te stany magazynowe i kiedy powiedzą rolnikom, że buraków to już nie potrzebują. Jak długo społeczeństwo da się robić władcom cukru w balona.

  Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!