UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Südzucker Polska
- Autor: www.portalspozywczy.pl/ UOKiK
- Data: 12-07-2018, 16:02

Urząd wszczął postępowanie dotyczące relacji Südzucker Polska i ośmiu losowo wybranych plantatorów, którzy w ostatnich latach dostarczali buraki za więcej niż 50 tys. zł. Co ważne sytuacja pozostałych rolników jest taka sama jak wybranej ósemki, ponieważ umowy zawierane są na podstawie wzorca.
- Nasza analiza kontraktów wykazała, że przedsiębiorca może wykorzystywać swoją przewagę negocjacyjną wobec dostawców buraka cukrowego. Wątpliwości urzędu wzbudziły niejasne zasady ustalania ceny oraz zbyt długie terminy płatności – mówi prezes Marek Niechciał, prezes UOKiK.
UOKiK wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) sprawdza także, czy ceny owoców miękkich mogły być kształtowane niezgodnie z prawem.
Suedzucker Polska jest jednym z czterech producentów cukru obecnych w Polsce, działa na południu kraju, gdzie pozostałe spółki cukrownicze nie mają zakładów. Postępowanie zostało wszczęte w ramach ustawy o przewadze kontraktowej.
W pierwszym przypadku rolnicy znają tylko część stawki, jaka otrzymają – tzw. cenę gwarantowaną, reszta ustalana jest na nieprecyzyjnych zasadach – zależy przede wszystkim od ceny uzyskanej w przyszłości ze sprzedaży cukru. Plantatorzy nie mają zatem możliwości poznania ostatecznej ceny. Ponadto nie mogą zweryfikować rzetelności obliczeń wykonywanych przez Südzucker Polska.
Urząd zakwestionował również terminy płatności stosowane przez spółkę. Zgodnie z przepisami, nie powinien on przekraczać 60 dni. Producent cukru przewidział dwa terminy. Rolnicy, którzy dostarczą produkt do 30 listopada, otrzymują zapłatę ceny gwarantowanej do 10 grudnia. Jest to niekorzystne dla plantatorów, którzy przekazują buraki wcześniej, np. w ramach wczesnych dostaw w połowie września. W jeszcze gorszej sytuacji są rolnicy, którzy dostarczają warzywa od 1 grudnia. Umowa przewiduje, że otrzymają należność po zakończeniu kampanii cukrowniczej, czyli do momentu zakończenia przetwarzania buraków na cukier. Nie ma przy tym podanej konkretnej daty, co może oznaczać, że dostawca nie zna nawet przybliżonego terminu, w którym otrzyma pieniądze.
UOKiK może nałożyć karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym. Postępowanie może się również skończyć bez sankcji pieniężnej. Urząd może odstąpić od kary, jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Maliny 2022: Ile kosztują owoce?
-
Sieci źle oznaczają ceny. Biedronka, Kaufland, Auchan ukarani przez UOKiK
-
Eksport polskiej żywności mocno rośnie. Znamy dane za 4 miesiące 2022
-
UOKiK kontra wieprzowy gigant. Co urząd zarzuca spółce Agri Plus?
-
Rząd przyjął projekt ustawy zwiększający ochronę konsumentów
-
Rząd chce zwiększyć ochronę konsumentów w sieci. Co to oznacza w praktyce?
-
UOKiK ukarał za zatory płatnicze. Znane marki muszą zapłacić 656 tys. zł
-
Ceny owoców i warzyw: Kolejne podwyżki przed nami. Dlaczego? [ANALIZA]
-
Cena agrestu w 2022 dramatycznie niska. Ile za kg?
-
Prezes UOKiK postawił dwóm spółkom zarzuty związane z handlem fałszywymi opiniami
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (1)
Plantatorzy, którzy dostarczają buraki od 1 grudnia nie mają konkretnego terminu zapłaty, jednak przewidywać można z prawdopodobieństwem wysokim, że nie będzie to później niż koniec lutego (kampania kończy się w zależności od ilości buraków pod koniec grudnia/połowa stycznia). Wyjaśniam to, bo po przeczytaniu Waszego artykułu zdawać by się mogło, że ci plantatorzy mogą czekać w nieskończoność na zapłatę, a tymczasem wypłaty zapewne mieszczą się w 60dniach.
Odpowiedz