O około 1 proc. mniej wyniosą także zbiory w Maroku i Izraelu. Produkcja cytrusów wzrośnie natomiast między innymi w Turcji - o około 9 proc. Egipcie - o około 5 proc. Grecji - 8 proc. oraz na Cyprze - 3 proc. Bardzo znaczący wzrost zbiorów spodziewany jest we Włoszech - nawet o 36 proc. wobec minionego roku, co dałoby poziom produkcji podobny do tego z sezonu 2007/08. O ponad 2 proc. wyższa spodziewana jest produkcja owoców cytrusowych w USA - wyniesie około 4,5 mln ton.

W sumie w 2010 roku zebrane zostanie prawdopodobnie łącznie o niecały 1 proc. więcej pomarańczy we wszystkich krajach półkuli północnej, jednak największy wzrost oczekiwany jest w Hiszpanii - nawet o 27 proc., Izraelu - o 19 proc. oraz w Maroku - o około 10 proc., a przed wszystkim we Włoszech - nawet o 53 proc.

Ponadto o 1,5 proc. więcej niż w 2009 roku zebrane zostanie mandarynek - a
największy wzrost ich zbiorów odnotowany będzie w bieżącym roku w Turcji - o 50 proc. krajach unijnych śródziemnomorskich - o 18 proc. oraz w Stanach Zjednoczonych o niecałe 10 proc.

W przypadku cytryn - oczekiwany jest o 1,3 proc. spadek wielkości produkcji, podobnie jak w przypadku grapefruitów, gdzie spadek produkcji będzie bardzo zbliżony.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl