Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Warunkowe umorzenie postępowania wobec przedsiębiorcy, który nie udzielił pomocy Ukraince

  • Autor: PAP
  • Data: 12-09-2018, 16:56
Sąd w Środzie Wlkp. umorzył warunkowo postępowanie karne wobec Jędrzeja C., który w styczniu nie udzielił pomocy pracującej u niego Ukraince. Kobieta doznała wylewu; pracodawca zwlekał z wezwaniem pogotowia; wywiózł ją z mieszkania pracowniczego do pobliskiej miejscowości.
Warunkowe umorzenie postępowania wobec przedsiębiorcy, który nie udzielił pomocy Ukraince
Jędrzej C. w reklamie Lidla, fot. mat. pras.

Do zdarzenia doszło na początku stycznia tego roku w okolicy Środy Wielkopolskiej. Ukrainka mieszkała na terenie zakładu, gdzie była nielegalnie zatrudniona. Gdy poza godzinami pracy doznała wylewu, pracodawca nie wezwał pomocy. Zabrał kobietę i jej siostrę do samochodu i zawiózł w okolice Środy Wielkopolskiej, gdzie zatrzymał się w pobliżu przystanku autobusowego, a następnie zadzwonił na numer alarmowy. Na miejsce przyjechali policjanci, po chwili pogotowie ratunkowe. Kobieta w ciężkim stanie trafiła do szpitala, gdzie stwierdzono u niej krwotok do pnia mózgu. Wciąż trwa jej rehabilitacja.

Pracodawca kobiety, Jędrzej C., usłyszał dziewięć zarzutów. Osiem dotyczyło zatrudniania pracowników bez stosownej procedury. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Po zdarzeniu Jędrzej C. zadeklarował pomoc poszkodowanej kobiecie, a jego adwokat złożył wniosek o warunkowe umorzenie sprawy. Pełnomocnik przedsiębiorcy podkreślał m.in. że Jędrzej C. przyznał się do stawianych mu zarzutów; swoje zachowanie tłumaczył "spanikowaniem". Obrońca wskazał także, że zawarta została ugoda pozasądowa z pełnomocnikiem poszkodowanej Ukrainki. Strony zobowiązały się do zachowania w tajemnicy jej warunków. Wniosek obrony poparł pełnomocnik Ukrainki, a ona podpisała odciskami palców oświadczenie, że "nie żąda ścigania i ukarania Jędrzeja C., gdyż się z nim pojednała".

Na warunkowe umorzenie postępowania nie zgodził się prokurator z uwagi na - jak podkreślił - "wysoki stopień szkodliwości społecznej czynu".

W środę Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej zdecydował o warunkowym umorzeniu postępowania karnego wobec Jędrzeja C. na okres dwóch lat próby. Sędzia podkreślał jednak, że zgromadzony materiał dowodowy, jak i wyjaśnienia oskarżonego nie pozostawiają wątpliwości, iż mężczyzna dopuścił się zarzucanych mu czynów.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • jjj 2020-01-23 20:21:39

    Samo nazwisko mówi co z niego za ch....

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!