Wchodzi w życie nowy system certyfikacji importu bioproduktów do UE
- Autor: PAP
- Data: 18-04-2017, 16:33

Przez najbliższe sześć miesięcy działać ma jeszcze system przejściowy, w ramach którego możliwa będzie certyfikacja produktów zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Za pół roku, od 19 października, import produktów ekologicznych będzie podlegać jedynie certyfikacji elektronicznej.
UE jest jednym z największym producentów i konsumentów produktów ekologicznych na świecie. Wartość tego rynku szacuje się na miliardy euro. Choć zdecydowana większość ekożywności na potrzeby konsumentów europejskich wytwarzana jest przez rolników unijnych, import produkcji ekologicznej stanowi kilkanaście procent jej całej wartości.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
"Nasze zobowiązanie do prowadzenia rygorystycznej certyfikacji i kontroli jest ważnym elementem unijnych norm w zakresie bezpieczeństwa żywności. Te wysokie standardy sprawiły, że UE stosuje dziś najlepsze rozwiązania w odniesieniu do żywności na świecie. Musimy jednak zawsze dążyć do wypracowania nowych i jeszcze lepszych sposobów. Nowe przepisy przyczynią się do poprawy identyfikowalności produktów ekologicznych, które są ważnym i rosnącym segmentem rynku" - oświadczył cytowany w komunikacie unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan.
Komisja przekonuje, że pionierski system certyfikacji elektronicznej przyczyni się do usprawnienia stosowania reguł dotyczących bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenia ewentualnych nadużyć. Ma on także zapewnić bardziej wyczerpujące dane statystyczne dotyczące importu produktów ekologicznych.
W praktyce zmiany mają wymagać dodania świadectw przywozowych do zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego (TRACES) - działającego już teraz unijnego elektronicznego systemu śledzenia przemieszczania produktów spożywczych w całej UE.
TRACES umożliwia handlującym i władzom dostęp do informacji na temat przemieszczania przesyłek, ale jest też wykorzystywany jako narzędzie umożliwiające szybkie reagowanie na zagrożenia dla zdrowia.
Rynek produktów ekologicznych szybko się rozwija w UE, jednak system ich kontroli jest ułomny. W poszczególnych państwach członkowskich są różne praktyki w odniesieniu do sprawdzania przesyłek produktów ekologicznych przed ich dopuszczeniem do obrotu w Unii.
Na problem zwrócił uwagę Europejski Trybunał Obrachunkowy, który już w 2012 roku zaapelował o to, by zająć się kwestią monitorowania przepływu produktów ekologicznych i spójnością kontroli importu.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
KE chce, aby rolnicy wykorzystywali więcej wody z oczyszczonych ścieków komunalnych
-
W I pół. 2022 rynek żywności ekologicznej odnotował spadek
-
UE przeciwstawiła się groźbie całkowitego zakłócenia dostaw gazu
-
KE proponuje, by państwa unijne do wiosny zredukowały zużycie gazu o 15 proc.
-
Europoseł Jurgiel zaniepokojony, że w szkołach zamiast mleka będą roślinne zamienniki
-
Holendrzy pracują w ciągu życia najdłużej w UE; Polacy poniżej średniej
-
Będzie dodatkowa pomoc dla Ukrainy. UE przekazała już miliardy
-
Komisja Europejska szykuje 7. pakiet sankcji wobec Rosji. Co obejmie?
-
Bio Planet: Ceny surowców nie rosną tak mocno, jak niektórzy oczekiwali
-
Szefowa KE ma pomysł jak zastąpić Nord Stream. Chce obniżyć temperaturę ogrzewania w Europie
komentarze (0)