Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Większość Polaków słyszała o GMO i wie, co oznacza ten skrót

  • Autor: pr
  • Data: 01-10-2013, 14:12
Zdecydowana większość respondentów przyznaje, że słyszała o GMO. Ponad 1/3 ma do niego ambiwalentny stosunek, a 26 proc. niewiele wie na ten temat. Badanie potwierdza, że Polacy nie znają treści regulacji prawnych związanych z uprawą i sprzedażą GMO w kraju. Ponadto ponad połowie trudno stwierdzić, czy artykuły spożywcze, które kupuje, zawierają w składzie organizmy modyfikowane genetycznie.

Zdecydowana większość Polaków (94 proc.) twierdzi, że słyszała o GMO i wie, co oznacza ten skrót. Jaki jest stosunek Polaków wobec organizmów modyfikowanych genetycznie? 38% respondentów przyznało, że ich postawa wobec GMO jest ambiwalentna - dostrzegają oni zarówno korzyści, jak i wady uprawy i wykorzystania produktów modyfikowanych. Blisko co czwarta osoba niewiele wie o genetycznym przetwarzaniu organizmów i pozostaje wobec niego nieufna.

Z badań wynika, że 74% z nas czyta etykiety produktów spożywczych, zanim je kupi. 67% konsumentów szuka na opakowaniu głównie informacji o składzie produktu, 9% - o wartości odżywczej, 7% - wartości kalorycznej, 2% - zawartości netto. Pozostałych (tj. 15%) przede wszystkim ciekawi pochodzenie produktu, jego działanie czy wskazówki dotyczące zastosowania (i w tym celu szukają na etykiecie głównie opisów o charakterze informacyjno-reklamowym). 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Mimo że większość z nas interesuje się składem kupowanych artykułów spożywczych, 2/3 Polaków nie wie, czy w ich koszykach lądują produkty zawierające organizmy modyfikowane genetycznie. Podczas gdy 53% nie jest w stanie tego stwierdzić, gdyż dotąd nie sprawdzała zawartości GMO w produktach, pozostałym 12% ankietowanych jest to po prostu obojętne. Niemniej jednak blisko 1/3 świadomie nie wybiera artykułów zawierających modyfikowane składniki.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!