Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Zbiory jabłek w UE najniższe od dekady

  • Autor: BGŻ BNP Paribas
  • Data: 14-08-2017, 16:59
- Według najnowszych prognoz WAPA zbiory jabłek w Unii Europejskiej (21 krajów) w sezonie 2017/18 wyniosą 9,34 mln t wobec 11,78 mln t, czyli będą o 21 proc. mniejsze niż w poprzednim sezonie. Jeśli prognozy te okażą się trafne, to będą to najniższe unijne zbiory tych owoców  od dekady - informuje Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, Bank BGŻ BNP Paribas.
Zbiory jabłek w UE najniższe od dekady
fot. PTWP

W ocenie Kowalewskiej, w największym stopniu do zmniejszenia unijnej produkcji jabłek przyczynią się mniejsze, o 29% zbiory w Polsce, które według WAPA wyniosą 2,87 mln t, wobec 4,04 mln t w 2016 r. Tym samym Polska będzie odpowiadać za blisko połowę (48%) spadku unijnej produkcji. Nasz kraj jest największym producentem i eksporterem jabłek w UE. Blisko co  drugie eksportowane z Unii jabłko ma polski rodowód.

Jak podaje IEG Vu nadal wiele obaw budzi jakość owoców, jednak eksperci WAPA szacują, że 6,2 mln t (66%) jabłek trafi na rynek owoców świeżych, a 3,2 mln t (34%) do przetwórstwa.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Przedstawione prognozy mogą sugerować, że w bieżącym sezonie producenci jabłek będą mogli liczyć na lepsze ceny skupu owoców. Jednocześnie prognozy te są mniej optymistyczne dla unijnych producentów ZSJ, którzy będą musieli zmierzyć się z mniejszą dostępnością surowca, a także wyższymi jego cenami. Dodatkowo tegoroczne zbiory jabłek w Chinach (największy producent ZSJ na świecie) prawdopodobnie będą o 3% większe niż w 2016 r.,  a chińscy producenci będą w stanie zaoferować ZSJ po znacznie niższych cenach - dodaje Kowalewska.

W wyniku wiosennych przymrozków mniejszych zbiorów oczekują sadownicy we Włoszech (drugi producent jabłek w UE), gdzie produkcja wyniesie 1,76 mln t, czyli o 515 tys. t (23%) mniej w relacji rocznej.

W Niemczech, które są w czołówce odbiorców jabłek z Polski, także spodziewany jest spadek poziomu zbiorów blisko o połowę (-46%) z 1033 tys. t do 555 tys. t. Oznacza to, że nasi zachodni sąsiedzi zbiorą najmniej jabłek od ponad 10 lat.

Wśród krajów unijnych mniejszych zbiorów jabłek oczekuje się również w przypadku: Belgii (-68%), Francji (-8%), Holandii (-26%), Wielkiej Brytanii (-25%), Czech (-22%), Grecji (-10%), Hiszpanii (-4%), Rumunii (-6%), Litwy (-12%), Słowenii (-50%), Danii (-21%) oraz Łotwy (-50%). Jednocześnie większe będą zbiory tych owoców na Węgrzech i Słowacji oraz w Portugalii, Chorwacji i Austrii.

Spadek produkcji w nadchodzącym sezonie będzie dotyczył również wielu pozaunijnych producentów jabłek, m.in.: Rosji (-37%), Meksyku (-30%), Turcji (-22%) czy też Białorusi (-19%).

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gfs 2017-08-16 10:31:15

    To bardzo dobrze, przynajmniej sadownicy nie będą kwękać, że podaż nie taka

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!