Czym się różnią botwina i botwinka?

Jest pewna, zasadnicza różnica pomiędzy botwiną i botwinką, choć słowa te brzmią niemal identycznie. Liście i korzenie popularnego w Polsce buraka ćwikłowego, z którego bulw przygotowuje się tradycyjny czerwony barszcz, są nazywane botwiną. Zrywa się je młode, pod koniec wiosny, a wykorzystywane są najczęściej jako składnik sałatek i surówek.

Liście młodego buraka wraz z bulwami służą także do przygotowania chłodnika, jak również - botwinki. To z kolei zupa warzywna, która oprócz buraków składa się z jaj na twardo, koperku i śmietany.

Czym się różni boćwina od botwiny?

Boćwina to również potoczna nazwa, tyle, że buraka liściowego, który bywa nazywany również kapustą rzymską i mangoldem. Ta jednoroczna roślina z rodziny buraka zwyczajnego pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i ma charakterystyczne pomarszczone liście i mocno czerwone łodygi. I, dodatkowo, liście boćwiny również pojawiają się często jako dodatek do sałatek, surówek, a także... botwinki.

Boćwina jest podobna do buraka ćwikłowego, ale ma większe liście (w odmianie liściastej) i łodygi (w odmianie łodygowej). Liście odmiany liściastej spożywa się jak liście szpinaku, a łodygi odmiany łodygowej przyrządza się podobnie do szparagów.

24 listopada to Dzień Buraka 2022

Nic nie stoi na przeszkodzie, by botwina, botwinka i boćwina świętowały dziś wspólnie z samym burakiem. 24 listopada obchodzimy Dzień Buraka, w tym roku święto to wypada w czwartek.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl