Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Biznes i technologie

Chcemy zbudować świadomość polskiej marki - wywiad z M.Zagórskim, sekretarzem stanu w MSP

  • Autor: Paulina Mroziak, Rafał Więckiewicz
  • Data: 05-07-2016, 13:33
O planach stworzenia koncernu rolno-spożywczego na bazie spółek Skarbu Państwa, o zaletach i barierach konsolidacji oraz ewentualnej prywatyzacji KSC i sytuacji w spółce Elewarr, z Markiem Zagórskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, rozmawiają Paulina Mroziak i Rafał Więckiewicz.
Chcemy zbudować świadomość polskiej marki - wywiad z M.Zagórskim, sekretarzem stanu w MSP
Marek Zagórski, sekretarz stanu w MSP

MSP planuje stworzenie koncernu rolno-spożywczego na bazie Krajowej Spółki Cukrowej i Elewarru. Na jakim etapie są te plany?

Jesteśmy na wstępie prac nad konsolidacją rolno-spożywczych spółek Skarbu Państwa. Dopiero 1 czerwca zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie powołania "Międzyresortowego Zespołu do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego", którego - jako sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - jestem członkiem. Ten zespół będzie pracował nad koncepcją połączenia, która jest otwarta. Przygotowaliśmy wstępne analizy, aby zespół mógł w ogóle wystartować. Mają one jednak bardziej charakter prostej wyliczanki - zgrupowania tego, co w zasobach Skarbu Państwa pozostało, tego co jest możliwe do objęcia analizami. Wyłania się z tego ogólny obraz, ale jest zdecydowanie za wcześnie do wyznaczenia kierunku działania.

Jak wygląda harmonogram pracy nowo powołanego zespołu? Kiedy możemy spodziewać się efektów?

Jeżeli zostanie przyjęty pomysł, który miałem okazję zaprezentować na posiedzeniu Komitetu Rozwoju Rady Ministrów, w pierwszej kolejności zespół powinien skoncentrować się na analizie czy warto konsolidować rolno-spożywcze spółki Skarbu Państwa. W następnej kolejności powinien ustalić, które dokładnie spółki miałyby wchodzić w skład skonsolidowanej grupy oraz jaki miałby być model tego połączenia. Trzeba odpowiedzieć na pytania, czy miałby powstać zupełnie nowy podmiot, czy może zdecydowalibyśmy się na włączenie kilku spółek do którejś z już istniejącej - np. do Krajowej Spółki Cukrowej - poprzez podwyższenie kapitału. I wreszcie - jeżeli by były - to jakie zmiany ustawowe byłyby niezbędne do przeprowadzenia konsolidacji. I tak KSC została powołana drogą ustawy, a spółki będące w nadzorze Agencji Nieruchomości Rolnych działają w oparciu o rozporządzenia. Już to pokazuje, że konieczne będą zmiany w prawie i nowo powołany zespół to przygotuje.

Dalsza część artykułu (85%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!