Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mięso

Czytelna informacja

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz
  • Data: 25-05-2015, 20:12
W ciągu ostatniego roku gospodarstwa domowe wydały na wędliny 14,5 mld zł. Wzrost sprzedaży wędlin przekłada się na rynek półproduktów wędliniarskich, w tym osłonek do wędlin. Osłonki to bardzo szeroki temat ze względu na ogromną różnorodność i zastosowanie.
Czytelna informacja

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Generalnie osłonki dzielą się na naturalne i sztuczne. Jak mówi Adrian Woźnica, technolog z firmy Nomax Trading, możemy jeszcze próbować zastanowić się nad podziałem osłonek sztucznych na osłonki pozyskane z surowców naturalnych i surowców mineralnych. - Producenci wędlin poszukiwali dla swoich produktów osłonek, które pełnią przede wszystkim funkcje technologiczne podczas produkcji. Pojawienie się osłonek sztucznych spowodowało otwarcie nowych możliwości dla produktów - wyjaśnia Adrian Woźnica.

Z kolei osłonki naturalne podlegają znacznym wahaniom rynkowym, gdyż ich produkcja jest bardzo mocno uwarunkowana naturalnymi czynnikami, jakimi są warunki klimatyczne, choroby zwierząt oraz zmiany geopolityczne. Osłonki sztuczne pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć te wahania i zapewnić względną stabilizację ceny i jakości.

Osłonki naturalne to po prostu jelita uzyskiwane z uboju poszczególnych typów zwierząt rzeźnych. Są to jelita wieprzowe, wołowe, baranie, kozie i końskie. Na polskim rynku używa się w zasadzie głównie wieprzowych, baranich i wołowych w kalibrach od najmniejszych, nawet 14, do ponad 50. Minusem osłonek naturalnych jest dość wysoka cena w stosunku do osłonek sztucznych oraz warunki magazynowania czy konfekcji. Jelita naturalne sprzedawane są w pęczkach solone, jak i w zalewie, w beczkach o dużej pojemności. Ich użycie do produkcji poprzedzone jest moczeniem i tzw. przelewaniem. Moczenie i przelewanie ma na celu usunięcie naturalnego ich konserwantu, czyli soli, oraz odpowiednie ich zmiękczenie przed nadziewaniem. Dzięki temu nie pękają podczas nadziewania. Niestety, do ich magazynowania konieczne są warunki chłodnicze i duża powierzchnia, co podnosi koszty. Producenci jelit starają się sprostać rosnącym wymaganiom, dlatego w ostatnich latach pojawiły się jelita naturalne na paskach bądź w tubach, w zalewach umożliwiających ich praktycznie bezpośrednie użycie bez specjalnego przygotowania.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!