Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Biznes i technologie

Drugie życie opakowania

  • Autor: Magdalena Brzózka
  • Data: 30-05-2016, 09:23
Wprowadzając produkt w opakowaniu na rynek, świadomy przedsiębiorca bierze na siebie odpowiedzialność za to, co stanie się z opakowaniem po produkcie, który zostanie zużyty przez konsumenta - jest to tzw. zasada "zanieczyszczający płaci".
Drugie życie opakowania

Wacław Wasiak, dyrektor Polskiej Izby Opakowań, podkreśla, że producenci opakowań powinni, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz coraz modniejszej formuły circural economy, wykorzystywać surowiec, którego pozyskanie jest najmniej uciążliwe dla środowiska. Powinni produkować opakowania jak najbardziej oszczędne z punktu widzenia materiałochłonności i energochłonności oraz stosować tam, gdzie to możliwe i dla nich ekonomicznie opłacalne, materiały ekologiczne. - W dużym stopniu zasady te dotyczą producentów żywności. Cały proces produkcji żywności należy postrzegać bardzo szeroko. Przykład: porcja mięsa. Tutaj nie można ograniczać się do kosztów jej przygotowania i zapakowania, ale również do kosztów i wpływu na środowisko procesu hodowli zwierzęcia, przygotowania paszy, pastwisk itp. Każdy etap procesu, w rezultacie którego otrzymujemy do domu porcję mięsa w opakowaniu, rodzi dla środowiska określone konsekwencje. To nowe postrzeganie naszych, jako mieszkańców globu, obowiązków wobec środowiska - podkreśla Wacław Wasiak.

Jak recykling opakowań dla żywności i napojów wygląda w praktyce? Polskie prawo dotyczące gospodarki odpadami, w tym odpadami opakowaniowymi (ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) mówi o tym, iż każdego roku wprowadzający produkty w opakowaniach na rynek ma obowiązek osiągnąć określone poziomy odzysku i recyklingu w surowcu, z jakiego zrobione jest opakowanie. - Na przykład, jeśli jesteśmy producentem wędlin i produkt nasz pakujemy w folię, to musimy osiągnąć określony poziom odzysku i recyklingu w tworzywie, który na dany rok zostaje określony rozporządzeniem przez ministra środowiska. W roku 2016 będzie to 23,5 proc. Poziomy odzysku i recyklingu dotyczą opakowań wykonanych ze: szkła, tworzywa, papieru, drewna, stali, aluminium i obejmują wszystkie rodzaje opakowań: jednostkowe, zbiorcze i transportowe - mówi Jakub Tyczkowski, prezes zarządu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!