Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Biznes i technologie

Inwestycje proeksportowe

  • Autor: Adam Tubilewicz
  • Data: 30-03-2017, 13:15
Polskie firmy spożywcze coraz śmielej myślą o ekspansji daleko poza Europę. Obecność w Azji i Afryce wymaga jednak posiadania olbrzymich mocy produkcyjnych. W 2016 roku wiele firm rozpoczęło lub kontynuowało wielomilionowe inwestycje w budowę nowoczesnych zakładów i linii produkcyjnych, głównie pod kątem eksportu do krajów spoza UE. Czy dobry klimat dla inwestycji utrzyma się także w 2017 roku?
Inwestycje proeksportowe

Według raportu DNB Bank Polska i Deloitte, w roku 2010 przychody netto branży spożywczej wyniosły 200 mld zł. W 2015 r. było to już 250 mld zł, a szacunki na 2016 rok mówiły o ponad 294 mld zł.

W ocenie Jakuba Olipry, analityka Credit Agricole Bank Polska, jednym z najważniejszych czynników, jaki wpływał w ostatnich latach na wzrost nakładów inwestycyjnych w branży spożywczej, było rosnące wykorzystanie mocy wytwórczych.

- W obliczu ekspansji na zagraniczne rynki wiele firm zmuszonych było do inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych. Zgodnie z danymi GUS wykorzystanie mocy wytwórczych w sekcji "produkcja artykułów spożywczych, napoje, wyroby tytoniowe" od końca 2011 r. znajduje się w trendzie wzro-stowym. Co więcej, po uwzględnieniu sezonowości, w IV kwartale 2016 r. przekroczyło ono poziom 80 proc. i osiągnęło tym samym najwyższy poziom w historii badań, czyli przynajmniej od I kwartału 2002 r. - dodaje.

Nadzieja w proszku

Dalsza część artykułu (89%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!