Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Mięso

Prezes Animeksu: Do przegranych nie będziemy należeć

 • Autor: Jan Bazyl Lipszyc
 • Data: 21-07-2009, 08:54
Z prezesem zarządu spółki Animex Dariuszem Nowakowskim o problemach branży mięsnej w czasie kryzysu, braku polskich świń, pozycji Animeksu na rynku i oczywiście o konsolidacji rozmawia Jan Bazyl Lipszyc.
Prezes Animeksu: Do przegranych nie będziemy należeć

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Czy w branży mięsnej jest kryzys, a jeśli tak, to jak on się objawia? Animex jest firmą regionalną, śledzicie rynki europejskie, monitorujecie konkurencję. Mówmy zatem nie tylko o polskim rynku.

- Każdy kryzys zaostrza konkurencję i wyostrza sygnały dochodzące do firm. Kryzysy mają więc także dobre strony. Oczywiście mamy kryzys, ale w Polsce ma on zupełnie inną głębię niż w wielu krajach Europy, gdyż u nas branża mięsna jest ciągle w trakcie formowania się - zmienia się sposób zarządzania, sposoby działania firm. Do tego dokłada się ekonomiczna niepewność. Sytuacja pewnie się jeszcze trochę pogorszy, co wzmocni siły działające na przemysł mięsny i uporządkuje rynek.

- Czego zatem możemy się spodziewać - fuzji, przejęć, bankructw?

- To wszystko będzie się działo, tak jak w każdym gwałtownie rozwijającym się systemie ekonomicznym. Bankructwa już mamy, przejęć będzie prawdopodobnie niewiele, bo do nich trzeba sprzedającego, kupującego i pieniędzy. Banki nie będą chętnie pożyczały, a z własnymi funduszami wiele firm może mieć problemy.

Dalsza część artykułu (90%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (72)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Arek 2009-07-14 21:07:47

  firmy-- Bardzo miło że ktoś coś zaczął pisać o tej branży. Szkoda że tak późno. Wywiad Z Dariuszem Nowakowskim jest b. ciekawy. Może Aniemx będzie mniej hermetyczny. Produkty dobre ale nie zaskakujące. Aby coś powiedzieć o zakładach mięsnych trzeba pracować. Zaczynać od pracownika szeregowego i przejść wszystkie szczeble. Rozproszenie jest dobrą formą uniknięcia kłopotów w razie wpadki lub ataku konkurencji. Animex wpadł w sidła sieci hipermarketów. To one teraz kreują rynek i żądają niższych cen. A produkty Animexu są drogie aby nie nazwać luksusowymi nie zawsze idzie two w parze z jakością. Praca--- Problem firmy Animex tkwi w ludziach. Rekrutacja prowadzona jest nieudolnie. Wielu znakomitych fachowców pracuje w innych profesjach i sie marnują. A to oni mają znaczą cy zapalnik który pomógł by przetrwać a nawet łagodnie przejść przez kryzys. Ostatnio jedna ze znaczących na rynku światowym firm poszukuje specjalistów młodych około 30 lat z dużym doświadczeniem. nie szuka po dużych korporacjach typu Animex Sokołów bo tam sa ludzie od gadanie a nie od pracy. Szkoda że tacy specjaliści nie zawsze są chętni lub marnują się w innych branżach. Drzwi dla nich w Animexie stały się barierą nie do przebicia. Młody zdolny po studiach musi się dużo uczyć pomyślcie i zapraszajcie wreszcie ludzi a nie oglądajcie dokumentów w necie i aplikacji.

  Odpowiedz
 • Witek 2009-07-20 15:00:15

  Ciekawe że róznego rodzaju maści redaktorzy już od 10 lat cały czas twierdzą że małych nie będzie że duży wszystkich zmiecie. A tu jak na złość odwrotnie sie robi. Pewnie dlatego Prezes Animexu tak sprytnie unikał odpowiedzi na to pytanie bo wie że \"mali i średni\" tak szybko nie padną. Nie potrzebnie sie tylko przyznał na koniec iż ma wolnych 50% mocy produkcyjnych bo to świadczy albo o gigantomanii albo o słabości działu handlowego który nie może zagospodarować AŻ 50% maocy produkcyjnych. Z tymi niszami to też tak do końca nie jest,. Po prostu moloch Animex jest za mało elastyczny aby nadążyć za trendami i nowościami w branży. Bo to nie on pierwszy np. wprowadził technologie NIM i nie on pierwszy wprowadził nowe linie typu z cielęciną. Po drugie powoli acz systematycznie sie zuważa mniejszych graczy w sieciach a to nie wróży wielkiej trójce dobrze. Także nie przesadzałbym w określaniu 15-18% wielkiej 3 w udziale w rynku. tyle to być może ma ona w produkcji mięsa (a i w to wątpie - skoro Animex przyznawał sie kilka miesiecy temu do udziału 5%) ale na pewno nie w rynku polskim. Jeśłi udziały Wielkiej 3 w produkcji wynoszą wg Prezesa 15% to 40 % z tego trzeba odjąć na eksport czyli udział tych trzech firm w rynku polskim to niecałe 10%. A to bardzo cieniutko. A w wędlinach wyjdzie jeszcze mniej. Ciekawe dlaczego te firmy nie graja tak jak mniejsze na wszystkich \"trąbkach\" tylko cały czas na 2-3. Brak doświadczonej kadry managerskiej w dziale handlowym? I tu widzę że muszę się zgodzić w tym względzie w 100% z moim przed komentatorem - Arkiem!!! Przypomnę jak to \"managerowie\" z Sokołowa dokonali strat w Drobimexie - Wiesenhofie na ok. 22 mln zł.

  Odpowiedz
 • Arek 2009-07-24 15:00:02

  Animex to jak pisałem kolos na glinianych nogach. Jeśli weźmiemy udziały i ilości dostarczane do sieci wielkopowierzchniowych to się okaże że górują tu mniejsze przedsiębiorstwa bardziej prężne w działaniu. _Ocena AcNielsen i innych podmiotów świadczących usługi badania i analizy rynku nie są wiarygodne. _Analizy i dane podawane przez sieci są czasami nie miarodajne (fałszywe). Realnie patrząc zakłady należące do grupy animex maja kłopoty ze zbytem. _Firma straciła zaufanie klienta w wyniku wielu medialnych afer tak jak jedna sieci hipermarketów. __Nie ukrywajmy ale branża mięsna kurczy się niesamowicie. Wyniki widać w ilości sprzedawanych komponentów do produkcji. ___To bardzo zły znak ale i okazja dla ludzi myślących. Wywiadownie gospodarcze zainteresowane rynkiem spożywczym wiedzą naprawę gdzie szukać pieniędzy nawet w dobie kryzysu. Posiadają znakomite informacje na temat rynku. __Dla Animexu konkurencją jest Sokołów. Ale za Sokołowem stoi skandynawsko duński koncern mięsny (HK i DK). pomimo wielu kłopotów na rynkach to oni są graczami z dużym potencjałem. Fabryki ich to potężne twierdze z bogatym parkiem maszynowym. Ci którzy mieli okazję widzieć je wiedzą jak bardzo dużymi mocami przerobowymi i wyszkolonymi pracownikami oni dysponują. Widząc terminale przeładunkowe i jakość produktów daleko naszemu przemysłowi mięsnemu do sprostania wymaganiom stawianym przez konkurencję.

  Odpowiedz
 • Wojtek 2009-07-31 17:45:43

  Prezes stoi za kotarą. Czy on wie co się dzieje w branży? może powinien poczyta o swojej Firmie i zacząć wysnuwać wnioski. Zgodzę się z przedmówcą Arkiem w wielu kwestiach związanych z funkcjonowaniem firmy. Ktoś powinien obiektywnie spojrzeć na branżę. Firma Aniemx to zamknięta twierdza. To nie ludzie są dla Animexu tylko animex dla nich. Rozwój zależy od tego czy będą inwestować w specjalistów. Dziś zostaje tylko nazwa.

  Odpowiedz
 • Witek 2009-08-03 09:35:04

  Jak wszyscy wiemy obecnie ciągnie się kilka rozmów na temat kosolidacji w branży mięsnej. Jeśli się one zakończą pomyślnie to Animexowi może dojść 1-2 konkurentów o dużych możliwościach produkcyjnych i finansowych. A to nie dobrze wróży tej firmie której przewaga nad konkurencją opiera sie tylko na czynnku masy (zrówno finansowej jak i produkcyjnej). Po konsolidacji małych iśrednich firm może się okazać iż tak jak w przypadku Agryfu firma ta zacznie tracić rynek tradycyjny a i w dużej mierze rynek sieciowy. Także w eksporcie pojawiła się już konkurencja dla Animexu, jednak Nowak czy inna pojedyncza firma jest zbyt małym i słabym zakładem aby poważnie mógł na razie zagrozić Animexowi. Ale po kosolidacji.... I wszystko na to wskazuje iż dla Animexu idą trudne dni ale Zarząd na razie o tym nie wie bądź nie chce wiedzieć. A w handlu jest jak na wojnie - nie liczą się koneksje i układy gdyż giną w niej i książęta i chłopi. Tak samo jest w naszej branży przez handel upadają i prezesi i przedstawiciele, bo albo ktoś zna swoje rzemiosło albo tylko trzyma sie stołków.

  Odpowiedz

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!