Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Handel

Prosto z kuchni na stół konsumenta

  • Autor: Barbara Woźniak
  • Data: 27-10-2015, 15:44
Od 2016 r. polscy rolnicy zyskają nowe możliwości zarobkowe. Będą mogli sprzedawać przetworzone produkty rolne, co ma zwiększyć ich zyski, a w obliczu takich klęsk jak tegoroczna susza liczy się każdy grosz. Przedstawiciele sektora przetwórczego oraz handlu lobbowali przeciwko ustawie, obawiając się jej skutków dla biznesu. Czy słusznie?
Prosto z kuchni na stół konsumenta

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na razie rolnicy nie mogą legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów, a jedynie produkty nieprzetworzone. Aby sprzedawać przetworzone wyroby, muszą zarejestrować działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2016 r. to się zmieni.

Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty tylko we własnych gospodarstwach lub na niezadaszonych targowiskach, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, i dalej pozostaną ubezpieczeni w KRUS. Nie będą zaś mogli sprzedawać ich przez internet, chyba że taką działalność gospodarczą założą.

Rozszerzone możliwości sprzedaży bezpośredniej dają szanse głównie mniejszym gospodarstwom rolnym, które ze względu na niewielką produkcję i małe dochody mają trudności w funkcjonowaniu na rynku.

Rolników nie będzie obowiązywała kwota wolna od podatku, ale limit obrotów, od którego będzie płacony podatek ryczałtem. W ramach tego podatku w wysokości 2 proc. będą mogli sprzedawać przetworzone produkty do wartości 150 tys. euro w ciągu roku.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!