Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mięso

Rośnie apetyt na polskie mięso

  • Autor: Łukasz Rawa
  • Data: 07-03-2014, 11:50
Sprzedaż zagraniczna krajowego mięsa i jego przetworów skoncentrowana jest na rynkach wewnątrzwspólnotowych. To się szybko nie zmieni. Niemniej obserwujemy stopniowy proces dywersyfikacji rynków zbytu. Szczególnie w eksporcie wieprzowiny, w ramach którego znacząco wzrósł udział krajów Dalekiego Wschodu.
Rośnie apetyt na polskie mięso

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W zeszłym roku eksport wieprzowiny do Chin wzrósł trzykrotnie w porównaniu do 2012 r. Dwukrotnie wzrosły wysyłki do Rosji i USA. Natomiast nasza wołowina cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony państw wyznawców islamu i judaizmu. Jednak ze względu na zakaz uboju rytualnego eksport na rynki arabskie został poważnie ograniczony. W 2013 r. struktura eksportu trzech głównych gatunków mięsa surowego nie uległa rewolucyjnej zmianie. Wieprzowina stanowiła ok. 34 proc., drób 44 proc., zaś wołowina 22 proc. eksportu. Głównym partnerem handlowym Polski w handlu mięsem nadal pozostają kraje Unii Europejskiej.

Cała naprzód

Zgodnie z danymi za okres styczeń-listopad 2013 r., Polska wyeksportowała łącznie 397,8 tys. ton świeżej, schłodzonej lub mrożonej wieprzowiny za sumę 824,5 mln euro. W porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. eksport tego mięsa w ujęciu wartościowym i ilościowym zwiększył się o 18 proc. Cena jednostkowa eksportowanej wieprzowiny wyniosła średnio 2,07 euro/kg za okres 11 miesięcy 2013 r, wobec średnio 2,08 euro/kg w okresie 11 miesięcy 2012 r.

Dalsza część artykułu (88%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!