Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mięso

Rurka z tlenem dla sektora wieprzowiny

  • Autor: Rafał Więckiewicz
  • Data: 19-05-2016, 11:11
Po trudnym roku 2014 firmy z branży mięsnej powoli odzyskują równowagę, jednak w minionym roku nadal nie udało się rozwiązać istotnych problemów na rynku wieprzowiny. Następstwa rosyjskiego embarga oraz afrykańskiego pomoru świń są ciągle odczuwalne, co wpływa nie tylko na przetwórców, ale także na producentów trzody chlewnej.
Rurka z tlenem dla sektora wieprzowiny
fot. pixabay.com

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2015 roku pogłowie świń w Polsce spadło o 6 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Początek bieżącego roku przyniósł dalszy spadek pogłowia trzody chlewnej. Jej dramatycznie niski poziom, najniższy od 60 lat, nie napawa optymizmem tak hodowców, jak i samych przetwórców. Wciąż nie udało się wypracować platformy porozumienia pomiędzy obiema grupami.

Nadal odczuwalne skutki ASF, w szczególności zamknięcie rynków azjatyckich, a także wstrzymanie eksportu przez Rosję oraz inne państwa WNP, przyczyniają się do obniżenia popytu oraz wpływają niekorzystnie na poziom cen wieprzowiny.

Jak przypomina Jakub Olipra, ekonomista Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole, problemem jest opłacalność produkcji trzody chlewnej. Średnia relacja cen mięsa wieprzowego do cen paszy obniżyła się w ubiegłym roku o ponad 12 proc. w stosunku do roku 2014 i ukształtowała na poziomie najniższym od dziesięciu lat, to jest od roku 2006. W najbliższych miesiącach trudno się spodziewać poprawy sytuacji.

Dalsza część artykułu (88%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!